Liga 3 | Minaur Baia Mare a învins Olimpia MCMXXI Satu Mare într-un meci cu 6 goluri

(5 voturi)

Sâmbătă după-amiază, pe Stadionul Viorel Mateianu din Baia Mare s-a jucat ultimul meci din etapa a doua a play-out-ului seriei zece, Minaur Baia Mare - Olimpia MCMXXI Satu Mare.

Cele două echipe ocupă locurile retrogradabile din serie și căutau prima victorie din play-out, în prima etapă Minaur a încheiat la egalitate, 2-2, la Felix, iar Olimpia MCMXXI Satu Mare a terminat la egalitate duelul din deplasare de la Sănătatea Cluj.

Băimărenii s-au impus cu scorul de 4-2, după ce au avut un avantaj de două goluri la pauză, iar cu un sfert de oră înainte de finalul jocului conduceau cu 4-0. Dobrean a deschis scorul pentru Minaur în minutul 25, Paul Batin a dublat avantajul băimărenilor în minutul 40 și a stabilit scorul pauzei, 2-0. Același Batin a reușit dubla la mijlocul reprizei secunde, 3-0, iar Mureșan a marcat golul 4 în minutul 75.

Pe final de meci Remi Emeriau a marcat o dublă pentru Olimpia și a stabilit scorul final al meciului, 4-2.

În urma acestui rezultat, Minaur a egalat la puncte Olimpia MCMXXI (18p) și a urcat peste sătmăreni în clasamentul play-out-ului, grație golaverajului pozitiv.

Vineri, în primele două jocuri ale etapei din play-out, CSM Victoria Carei a câștigat în deplasare la Lotus Băile Felix, iar Sănătatea Servicii Publice a învins cu 4-0 la Dej. Tot vineri, în derby-ul etapei din play-off, SCM Zalău a învins CSM Olimpia Satu Mare.

liga3 plyaout minaur olimpia

Liga 3 | Seria 10 | Play-Out | Etapa 2 | Minaur Baia Mare 4-2 Olimpia MCMXXI Satu Mare (2-0)

Marcatori: Dobrean, Batin (2), Mureșan/Emeriau (2);

Arbitru: Filip Claudiu Andrei (Craiova)

Asistenți: Popa Romeo (Craiova) și Banica Octavian (Cârcea)

Delegat de joc: Toma Janos (Târgu Mureş)

Observator arbitri: Rojneai Alexandru (Alba Iulia)

Minaur Baia Mare: Emanuel Breban – Darius Mureșan, Răzvan Tincu, David Simion (cpt.), Remus Bratu, Denis Matei, Raul Vitan, Raphael Stănescu, Tiberiu Serediuc, Darius Dobrean, Paul Batin;

Rezerve: Balazs Dombradi – Cătălin Ștefănescu, Răzvan Lazăr, Mario Coza, Balazs Csiszer, Ivan Urvanțev, Andrei Orosz, Adrian Șter, Richard Ray Cin, Marius Potcoavă;

Antrenor: Ciprian Danciu;

Olimpia MCMXXI Satu Mare: Siwiek Patryk - Raul Ștef (cpt.), Luca Feher, Laurențiu Caba, Aidebe Maxime, Leonardo Montesinos, Denis Batin, Hacka Lukas, Ruben Bodea, Danile Feier, Remi Emeriau;

Rezerve: Alex Șugar, Mroz Dawid - Ionuț Godja, Marius Oltean, Mihai Tomșa, Daniele Bodan, Chamacho Arnold, Karim Sătmărean, Theodor Ploeștenu;

3. Sănătatea Servicii Publice 22p
4. Minerul 1947 Ocna Dej 20p
5. Minaur Baia Mare 18p