În perioada 12-20 aprilie 2024, România participă cu o delegație numeroasă la Campionatul Mondial de Scrimă pentru cadeți și juniori I, de la Riad (Arabia Saudită). Printre sportivii participanți se regăsesc și două sătmărence, Johanna Kurtinecz și Ana Tomșa.

În perioada 12-20 aprilie 2024, România va participa cu o delegație numeroasă la Campionatul Mondial de Scrimă pentru cadeți și juniori I, de la Riad (Arabia Saudită).

Deși este încă junioară, Ana Tomșa (CS Satu Mare) a câștigat astăzi prima medalie la un Campionat Național de senioare. Sătmăreanca, componentă a lotului național de junioare, a încheiat pe podium întrecerea de spadă individual din Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” la care au participat 45 de sportive.

CSM Olimpia Satu Mare (Alexandru Oroian, Adrian Dabija, Tudor Surducan şi Szilagyi Balazs) este din nou campioană națională la spadă echipe seniori, sătmărenii reușind să se impună cu 45-37, în finala disputată chiar pe teren propriu, în fața formației CS CSU Târgu Mureş (Adrian Radu, Robert Rigo, Tardi Otto, Andrei Timoce).

Începând de joi și până duminică, Sala de scrimă „Alexandru Csipler” din municipiul Satu Mare este gazda Campionatului Național de spadă seniori feminin/masculin, individual/echipe.

Începând de joi și până duminică, Sala de scrimă „Alexandru Csipler va fi gazda Campionatului Național de spadă seniori feminin/masculin, individual/echipe.

Sala de Scrimă Ana Pascu (Floreasca) din București a găzduit în acest weekend ediția a 13-a a competiției de floretă Cupa Aramis. Competiția a reunit floretiști din România, Moldova și Bulgaria, județul Satu Mare fiind reprezentat de șapte tineri floretişti de la CS Satu Mare.