În perioada 17-22 iunie, la Dusseldorf (Germania) este programat să se dispute Campionatul European de scrimă - seniori, competiție la care vor participa și sportivii sătmăreni Benjamin Bodo, Adrian Szilagyi şi Greta Vereş.

Echipa României, alcătuită din Ana Maria Popescu, Amalia Tătăran, Maria Udrea și Bianca Benea a ocupat locul 13 la Cupa Mondială din Dubai.

Sala de scrimă ”Alexandru Csipler” din Satu Mare a găzduit de vineri și până duminică ediția 2019 a Campionatului Național de spadă seniori masculin și, pentru al treilea an consecutiv, spadasinii sătmăreni au câștigat medaliile de aur în competiția pe echipe.

Cei mai buni spadasini din România s-au întrecut în această dimineață în Sala de Scrima Alexandru Csipler din Satu Mare pentru titlul național, la individual.

Cei mai buni spadasini din România vă așteaptă de vineri până duminică în Sala de Scrima Alexandru Csipler din Satu Mare unde se vor întrece pentru titlul național, atât la proba individuală cât și la proba pe echipe.

În perioada 6 şi 14 aprilie, la Torun (Polonia) s-au desfășurat Campionatele Mondiale de Scrimă pentru cadeţi şi juniori, competiție la care județul Satu Mare a fost reprezentat de cinci sportivi.

Sătmăreanca Amalia Tătăran, de la CS Dinamo, a câștigat titlul național la spadă feminin-individual după o finală în care a învins-o, 15-12, pe Bianca Benea, de la CSM Oradea. Este al treilea titlu național consecutiv obținut de sportiva de la Dinamo.

Sătmărenii Adam Mascka, Alexandru Oroianu și Szilagyi Balazs (CSM Satu Mare) au câștigat astăzi titlul național în cadrul Campionatului Național de tineret 2019 - spadă masculin, echipe.

Astăzi, la Craiova s-au desfășurat întrecerile Naționalelor de tineret la spadă, masculin, competiție la care Mácska Ádám (CSM Satu Mare) a obținut medalia de bronz.