Fotbal. Liga a IV-a Elite: Someșul Oar și Luceafărul Decebal au câștigat și se apropie de liderul Recolta Dorolț

(1 Vot)
Astăzi s-au disputat ultimele patru meciuri programate în cadrul etapei a VII-a din Liga de elită sătmăreană.
După ce ieri Știința Beltiug a câștigat primele puncte din acest sezon în victoria de pe teren propriu contra echipei din Ardud și egalul de la Vetiș dintre echipa gazdă și Unirea Tășnad astăzi doar Micula a reușit să câștige meciul de pe teren propriu.
După un meci în care s-au marcat 9 goluri, gazdele au condus cu 2-0 în minutul 11 însă au fost egalați înainte de pauză prin golurile marcate de Amancio Racz care a înscris un eurogol de la 30 m și Marius Polyanciuc. Oaspeții au preluat conducerea, 4-3, în minutul 70 prin golul aceluiași Marius Polyanciuc însă gazdele au revenit în joc și au câștigat prin golurile marcate de Sergiu Lauran (min. 77) și Marius Pop (min. 78).
La Botiz, gazdele au scos în ultimul minut de joc un egal cu puștii din Carei după ce au condus la pauză cu 1-0, iar în repriza a doua careienii au jucat cu un om în plus și au avut 3-1 în minutul 72.
La Orașu Nou, echipa lui Cosmin Iuhas și-a continuat forma bună arătată în acest început de sezon câștigând cu scorul de 5-3 prin golurile marcate de Istrate, Imi Nagy (2), Lihet și Silaghi, în timp ce pentru gazde au înscris Cozma și Ghiriti, ambii din lovituri de la 11 m și un autogol al oaspeților. În urma acestei victorii Luceafărul Decebal s-a apropiat la 4 puncte de liderul Recolta Dorolț și mai are de jucat meciul restant cu Turul Micula.
Someșul Oar a condus la pauză cu 1-0 în deplasare la Doba și a câștigat în final cu 2-1 acumulând 13 puncte, cu 3 mai puține decât liderul ligii a IV-a elite.