Juniori U17/U19 | Un egal și o înfrângere pentru LPS Satu Mare în Campionatele Naționale

(2 voturi)

Miercuri și joi s-au disputat meciurile etapei a opta, etapă intermediară din cadrul Campionatelor Naționale U17 și U19.

Astăzi, cele două echipe ale LPS Satu Mare, sub conducerea profesorului Robert Abrudan, au evoluat în deplasare, la Bistrița, și au înregistrat un egal și o înfrângere.

Juniorii U19 au obținut primul punct din acest sezon la finalul unui joc în care ambele echipe au trecut de la extaz la agonie. Gazdele au condus cu 3-0 la pauză, dar sătmărenii au întors rezultatul până în minutul 75 al jocului, prin golurile marcate de Bonta Paul, Csàszár Alex, Chiș Patrik și un autogol al gazdelor, 3-4, în minutul 81 bistrițenii au egalat dintr-un penalty, 4-4, iar cu cinci minute înainte de final sătmărenii au fost aproape de victorie, însă bara s-a opus și meciul s-a încheiat la egalitate, 4-4.

În urma rezultatelor înregistrate în etapa intermediară, LPS Satu Mare U19 a părăsit ultimul loc din serie și a făcut schimb de locuri cu CSS 2 Baia Mare, în timp ce LPS Bistrița și-a păstrat locul 8.

Juniorii U17 au pierdut fără drept de apel duelul cu LPS Bistrița, scor 6-0, în urma victoriei de azi bistrițenii urcând pe locul doi în serie, cu 16 puncte, la două puncte în spatele ocupantei locului 2, ACS CIL Sighetu Marmaţiei, și la 5 puncte în spatele liderului, LPS Cluj-Napoca. Sătmărenii au coborât o poziție față de etapa trecută, în prezent ocupând locul 9, cu 7 puncte.

Etapa următoare, sâmbătă, 16 octombrie, de la ora 14:00, juniorii U17 primesc vizita liderului seriei, LPS Cluj-Napoca, juniorii U19 vor juca tot contra celor de la LPS Cluj-Napoca (locul 7), de la ora 12:00, iar duminică, 17 octombrie, de la ora 10:00, juniorii U16 (locul 9) vor juca în cadrul etapei a IX-a din Liga Elitelor pe terenul vecinei de clasament ACS Academia de Fotbal Viitorul Cluj (locul 8).

LPS Bistriţa 6 - 0 LPS Satu Mare

LPS Satu Mare: Dănuț - Mezei, Orbulescu, Opriș, Plet, Lucuț, Cizmar, Kovacs, Turtureanu, Micle, Szulczer, Toduț, Petran, Petric, Racolți;

5. LPS Târgu Mureș 15p

6. Minaur Baia Mare 13p

Marcatori: Bonta Paul, Csàszár Alex, Chiș Patrik, autogol;

LPS Satu Mare: Hoban, Dragoș, Mândruț, Cosma, Barazsu, Bonta, Mureșan, Palinceac, Császár, Onica, Ponțoc, Onișa, Chiș;

lps satu mare U19 bistrita

Clasament Campionatul Național U19 | Seria 8:

1. ACS CIL Sighetu Marmaţiei 22

2. LPS Târgu Mureș 18 puncte

3. SCM Zalău 16p

4. LT Lucian Blaga Reghin 16p

5. Minaur Baia Mare 15p