smarald tennis club

Fotbal. Liga a IV-a: Ugocea Porumbești a câștigat în ultimul minut meciul cu Dacia Medieșu Aurit (Foto&Video)

Astăzi la Porumbești s-a jucat meciul restant din etapa a IX-a a Ligii a IV-a seria A în care gazdele au primit vizita ocupanetei locului II din serie, Dacia Medieșu Aurit. Rezultate înregistrate de cei din Medieș în ultimele trei partide în care au câștigat doar un punct și forma buna a gazdelor din Porumbești au fost premizele unui meci spectaculos în care nu au lipsit golurile frumoase, ratările cu poarta goală sau autogolurile.
Oaspeții au început mai bine meciul și în minutul 10 beneficiază de un penalty însă Raul Robaș execută slab, pe mijlocul porții și portarul Kegyes Janos respinge fără probleme. După ratarea penalty-ului gazdele ies la joc și în minutul 28 Szemak Kristof deschide scorul după o acțiune colectivă pe partea dreaptă. În ultimele 20 de minute ale meciului ambele echipe s-au văzut câștigătoare, oaspeții au egalat în minutul 70 prin Bordac Mircea și au preluat conducerea după alte 9 minute prin golul marcat de Varga Vasile însă gazdele au egalat în minutul 88 după un șut în fața porții pe care portarul Brii Dorin l-a scăpat în propria poartă și au marcat golul victoriei în ultimul minut al jocului la un contraactac rapid finalizat de atacantul Brata Dezideriu.
Cele două echipe se vor întâlni din nou peste două etape pe terenul celor din Mediesu Aurit unde oaspeții de astăzi au promis să-și ia revanșa.
Tot astăzi s-a jucat meciul restant din etapa a XVI-a a Ligii a V-a, seria A în care s-au întâlnit Voința Sătmărel și Platanul Marna. Dacă la pauză scorul a fost egal, 0-0 în partea a doua a jocului s-au marcat 5 goluri, oaspeții câștigînd cu scorul de 4-1.