smarald tennis club
Astăzi, la Dorolț s-a jucat meciul restant din etapa a III-a a ligii de elită sătmăreană în care s-au întâlnit Recolta Dorolț și Luceafărul Decebal.
Înaintea meciului ambele echipe erau neînvinse în acest început de sezon și echipa care câștiga meciul de astăzi trecea pe primul loc în clasament. După victoria de astăzi Recolta Dorolț urcă pe primul loc în Liga a IV-a Elite, cu 10 puncte și rămâne singura echipă neînvinsă după 4 etape.
Meciul a început de la 1-0 pentru gazde, Eduard Bob deschizând scorul în minutul 2 după o centrare foarte bună de pe partea stângă a lui Radu Socaci. Lucian Giurgiuman ratează în prima fază șutul, mingea ajunge la Edi Bob care înscrie dintr-o foarfecă laterală.
După marcarea golului, o perioadă s-a jucat între cele două careuri de 16 m, mingea trecând pe rând de la o echipă la alta, fără prea multe ocazii de poartă. Jucătorii din Decebal au primele ocazii de gol prin Istrate care execută aproape perfect o lovitură liberă de la 20 m, lateral dreapta, mingea căzând pe transversală, iar după cinci minute acesta șutează cu poarta goală în vinclul porții lui Oșan... În minutul 30, la o fază de atac a echipei gazdă, Giurgiuman greșește o pasă, mingea ajunge la Moldovan care din preajma propriului careu îl lansează cu o pasă lungă, peste apărarea Dorolțului pe Imi Nagy care saltă mingea peste portarul Oșan ieșit la marginea careului și înscrie cu capul în poarta goală pentru 1-1.
După marcarea golului egalizator au început problemele pentru echipa lui Cosmin Iuhas. Imi Nagy a făcut o întindere și nu a mai continuat meciul, Ionuț Lihet a fost scos pe brațe din teren de portarul Daniel Oșan și dus cu ambulanța la Spitalul Județean pentru investigații, iar până la finalul meciului Găvruș, intrat în locul lui Nagy, a suferit și el o întindere iar Istrate a terminat jocul într-un picior... Nici gazdele nu au terminat fără probleme medicale meciul, Giurgiuman ieșind accidentat, iar Istvan Kovacs, care l-a înlocuit pe Eduard Bob, a părăsit după câteva minute terenul  cu probleme la genunchi.
Ca și la începutul meciului, gazdele au pornit repriza secundă în atac și după patru minute, în urma unei faze confuze în careul Decebalului, mingea intră în poartă din fundașul Luceafărului, Dan Pura și gazdele trec din nou în avantaj pe tabela de marcaj. Până la finalul jocului, cu excepția celor 8 cartonașe galbene (3 pentru gazde și 5 pentru oaspeți) acordate de centralul Kovacs Szabolcs jucătorilor celor două echipe și trimiterea în afara incintei terenului de joc a antrenorului Cosmin Iuhas pentru proteste la deciziile arbitrului, nu au mai fost faze de poartă, echipa din Decebal irosind câteva oportunități de a marca în cele 8 minute de prelungiri acordate de Kovacs.
După acest meci pe care ambele echipe l-au termint cu mulți jucători accidentați, urmează etapa de duminică în care Luceafărul Decebal joacă în deplasare la Botiz, iar Recolta Dorolț va juca acasă contra celor de la FCM Victoria Carei.

Recolta Dorolț 2 - 1 Luceafărul Decebal
Arbitru: Kovacs Szabolcs;
Asistenți: Neichi Sergiu și Costea Dănuț;
Observator: Torok Zoltan:
Marcatori: Eduard Bob (min. 2), Zoltan Nagy (min. 30), Bura Dan (autogol, min. 49);

Recolta Dorolț: Oșan - Rebegea, Griszhaber, Giurgiuman, Mandi, Socaci O., Meșter N., Vegh, Merce, Socaci R., Bob;
Rezerve: Rapolti, Gândea, Kovacs, Chioreanu, Meșter Ș., Jakkel;