smarald tennis club

Liga 3 | CSM Satu Mare încheie anul cu cea mai categorică victorie a sezonului

(2 voturi)

Sâmbătă, după-amiază, în ultima etapă din acest an, echipa pregătită de Csik Tiberiu a obținut cea mai categorică victorie a sezonului și încheie anul pe locul doi în serie, la egalitate de puncte cu liderul Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud.

Sătmărenii s-au impus în fața celor de la CSM Sighetu Marmaţiei cu scorul de 4-0, după ce au marcat câte două goluri pe repriză. Căpitanul de azi al CSM-ului sătmărean, Zsiga Ervin, a deschis scorul după zece minute de la startul partidei, cu un șut frumos din interiorul careului, la colțul lung, iar în minutul 30, Rodri a dublat avantajul sătmărenilor, tot cu un șut la colțul lung, doar că de pe cealaltă parte, 2-0.

La pauză, antrenorul Csik l-a lăsat la vestiare pe Cătălin Vaida și l-a trimis în teren pe Mansour, care a avut câteva situații de gol, însă cel care a marcat golul trei, după ce Suveg a trimis balonul în bară, a fost Antal Barna, intrat și el de pe bancă, 3-0 (min. 73). După marcarea golului trei, antrenorul oaspeților, Iencsi Adrian, s-a așezat pe bancă pentru câteva minute, Suveg Nandor a trimis din nou în bară, șut de la marginea careului, din întoarcere, Mansour e din nou aproape de gol în câteva rânduri, iar golul patru a fost marcat de Denis Baior (90+3), intrat și el în teren pe final jocului, 4-0.

CSM Satu Mare încheie anul la egalitate de puncte (32) cu liderul Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, golaverajul fiind favorabil Gloriei, și mai are de disputat trei jocuri din sezonul regular (în luna martie 2023), două în deplasare la Bihor, cu FC (locul 3) și Lotus (locul 5), și acasă cu SCM Zalău (locul 4).

Liga 3 | Seria 10 | Etapa 15 | CSM Satu Mare 4 - 0 CSM Sighetu Marmaţiei (2-0)

Marcatori: Zsiga Ervin, Hernado Rodrigo, Antal Barna, Denis Baior;

Arbitru: Constantinescu Ionuț (Galaţi);

Asistenți: Cîmpeanu Petrică Ionuț (Cluj-Napoca) și Gîță Daniel Marius (Galaţi);

Delegat de joc: Boros Petru (Oradea);

Observator arbitri: Paul Unimătan (Zalău);

CSM Satu Mare: Iulian Anca-Trip - Herando Rodrigo, Alex Negrea, Călin Vădan, Ciprian Brata, Zsiga Ervin (cpt.), Adrian Micaș, Raphael Popovici, Adrian Bura, Cătălin Vaida, Suveg Nandor;

Rezerve: Daniel Oșan - Scvarczkopf Istvan, Antal Barna, Suto Zalań, Ionuț Nistor, Răzvan Prodan, Mansour Guyene, Raul Ziman, Denis Baior;

Antrenor: Csik Tiberiu;

CSM Sighetu Marmaţiei: Lucian Cebotari - Cristian Catrina, Cătălin Tutuța, Dacian Dunca, Andreas Deivid, Raul Novoseleszki, Gabriel Ardelean, Simion Pop, Alexandru Novoseleszki, Cristian Gherasim (cpt.), Gheorghe Gondiu;

Rezerve: Ionuț Trifoi, Ionuț Godja, George Chirilă, Ianis Bumbar, Thiam Ousmane, Viorel Pătrășcan, Marcus Contrat;

Antrenor: Iencsi Adrian;

Rezultate Liga 3 | Seria 10 | Etapa 15:

Vineri, 2 decembrie:

Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud 1 - 0 FC Bihor Oradea (1-0)

Sâmbătă, 3 decembrie:

CSM Satu Mare 4 - 0 CSM Sighetu Marmaţiei (2-0)

CFR 1907 Cluj 1 - 1 SCM Zalău (0-0)

Sportul 2007 Şimleu Silvaniei 0 - 2 Lotus Băile Felix

Minerul 1947 Ocna Dej - CSM Victoria Carei (amânat)

Clasament Liga 3 | Seria 10:

1. Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud (26-10) 32p

2. CSM Satu Mare (27-14) 32p

3.  FC Bihor Oradea 31p

4. SCM Zalău 24p

5. Lotus Băile Felix 24p

6. Minerul 1947 Ocna Dej 20p