Spadă | Adrian Szilagyi, medalie de bronz la Campionatul Național

(6 voturi)

Cei mai buni spadasini din România s-au întrecut în această dimineață în Sala de Scrima Alexandru Csipler din Satu Mare pentru titlul național, la individual.

La finalul unei competiții disputate, sătmăreanul Adrian Szilagyi a obținut medalia de bronz după ce a pierdut la ultima tușă (14-15) duelul din semifinale cu Mario Perşu (CSU Craiova). Titlul național a fost câștigat de Mario Perşu, care l-a învins în marea (15-12) pe dinamovistul Adrian Dabija.

Ceilalți sătmăreni care au tras astăzi la Campionatul național s-au clasat pe următoarele locuri: Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – locul 7, Adam Macska (CSM Satu Mare) – locul 8, Marton Szep (CSM Satu Mare) – locul 10, Balazs Szilagyi (CSM Satu Mare) – locul 21, Tudor Surducan (CS Satu Mare) – locul 28, Marton Mezinger (CS Satu Mare) – locul 30, Luca Gurza (CS Satu Mare) – locul 32, Emilian Feher (CS Satu Mare) – locul 37, Lucas Serghie (CS Satu Mare) – locul 40, Anton Cîmpan (CS Satu Mare) – locul 41.

Sâmbătă dimineață, de la ora 09:00, încep întrecerile pe echipe. La ediția de anul trecut, sportivii de la CSM Satu Mare s-au impus în proba pe echipe, astfel că obiectivul principal al sătmărenilor este să păstrreze titlul pe echipe. De altfel, trei dintre ultimele patru Campionate naționale pe echipe (ultimele două ediții consecutiv) au fost câștigate de sportivii sătmăreni.

La ediția din acest an a Campionatului Național de spadă – masculin participă 43 de spadasini de la CSM SATU MARE, CS SATU MARE, CS UNIVERSITATEA CRAIOVA, DINAMO BUCURESTI, ACS CORONA BRASOV, CSU TG MURES, CSM CRAIOVA, LPS BIHORUL ORADEA, LPS PETRACHE TRISCU, CS UNEFS BUCURESTI.

Din partea CSM-ului participă Szilagyi Adrian, Arkosi Bertalan, Macska Adam, Oroian Alex, Szilagyi Balzs și Szep Marton, iar CS Satu Mare va fi reprezentat de Luca Gurza, Lucas Serghie, Mezinger Marton, Tudor Surducan.