Liga 3 | CSM Satu Mare a învins Gloria Bistrița și a încheiat meciul cu doi portari în teren

(2 voturi)

Derby-ul etapei a XIV-a din Seria 10 a ligii treia disputat pe Stadionul Olimpia ”Daniel Prodan” între CSM Satu Mare și Gloria Bistrița a fost câștigat de sătmăreni cu scorul de 1-0.

Prima repriză s-a încheiat fără gol marcat, deși CSM-ul a avut câteva ocazii bune de gol, însă șuturile trimise de Rodri, Brata (lovitură liberă) și Zsiga, toate din afara careului, au fost prinse de portarul bistrițean sau au trecut pe lângă poartă.

Intrat de pe bancă, la jumătatea reprizei secunde, Mansour a marcat singurul gol al partidei și a adus a noua victorie a sezonului pentru sătmăreni. Mansour a fost aproape de dublă la cinci minute după ce a deschis scorul, însă șutul spectaculos, din foarfecă, de la 11 m, a trecut la o palmă de bara din dreapta porții apărate de Bodea.

Finalul de meci a fost plin de evenimente și cu mulți nervi, portarul Eduard Berbeacă s-a accidentat la o fază de atac a oaspeților și a apărat câteva minute într-un picior, până s-a hotărât banca tehnică sătmăreană ce să facă având în vedere că se efectuaseră deja patru schimbări, iar Berbeacă este junior. A ieșit Rodri Hernandes, în locul său intrând portarul Iulian Anca-Trip, iar portarul Berbeacă a încheiat meciul într-un picior, ca jucător de câmp.

În această etapă, toate meciurile au fost câștigate de echipele gazdă, iar CSM Satu Mare rămâne pe locul trei în clasamentul seriei, la egalitate de puncte cu Gloria Bistrița (29 puncte), care are un golaveraj superior, iar pe primul loc a urcat FC Bihor Oradea, cu 31 puncte.

Etapa următoare, ultima din acest an, sătmărenii vor primi vizita CSM-ului din Sighet, în timp ce la Bistrița, Gloria va primi vizita liderului FC Bihor.

Liga 3 | Seria 10 | Etapa 14 | CSM Satu Mare 1 - 0 Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud (0-0)

Marcator: Mansour Guyene (min. 77);

Stadion: Olimpia ”Daniel Prodan” (Satu Mare);

Arbitru: Roman George (Timişoara);

Asistenți: Soponar Răzvan (Baia Mare) și Despa Radu (Baia Mare);

Delegat de joc: China Cristian (Baia Mare);

Observator arbitri: Monea Dan (Aiud);

CSM Satu Mare: Eduard Berbeacă - Hernando Rodrigo, Alex Negrea, Florin Mureșan, Ciprian Brata, Zsiga Ervin (cpt.), Adrian Micaș, Adrian Fiul, Adrian Bură, Cătălin Vaida, Suveg Nandor;

Rezerve: Iulian Anca-Trip - Scvarczkopf Istvan, Antal Barna, Călin Vădan, Raphael Popovici, Răzvan Prodan, Mansour Guyene, Raul Ziman, Denis Baior;

Antrenor: Csik Tiberiu;

Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud: Silviu Bodea - Sergiu Bactar, Antonio Prostolache, Paul Copaci, Gabriel Georgescu, Bogdan Vasile, Abdul Adam, Raul Runcan Alexandru Stoica (cpt.), Răzvan Tănasă, Carl Davordzie;

Rezerve: Florin Bănuța - Ovidiu Covaciu, Marius Curtuiuș, Alberto Țica, Sergiu Luca, Darius Buia, Ovidiu Stoianof, Alexander Trifan;

5. Lotus Băile Felix 21p

6. Minerul 1947 Ocna Dej 20p