Liga 3 | CSM Satu Mare a pierdut primul amical al verii

Astăzi, de la ora 11:00, bătrânul Stadion Olimpia ”Daniel Prodan” din Satu Mare a fost gazda primului meci amical al celor de la CSM Satu Mare din această vară.

Oaspeții sătmărenilor au fost cei de la Minaur Baia Mare, care, la finalul unui meci disputat, în care arbitrul Mazilu a acordat două penalty-uri, câte unul pentru fiecare echipă, s-au impus cu scorul de 2-1. Fostul jucător al Olimpiei, Brian Lemac a deschis scorul pentru băimăreni pe finalul primei reprize (min. 38), iar în partea a doua Alexandru Muscă a dublat diferența Minaurului, în minutul 55. Echipa pregătită de Zoltan Ritli a redus din diferență în minutul 60 al jocului, Angelo Șimon transformând fără probleme lovitura de la 11m, iar până la final, deși ambele echipe au mai avute ocazii, nu s-a mai înscris niciun gol, Minerul bifând al treilea joc de pregătire fără înfrângere.

La meciul de azi, Ritli nu s-a putut baza pe Horotan, care este în continuare accidentat, iar Cherecheș, Zima și Nyilvan Bogdan sunt în perioada de recuperare.

Miercuri, 31 iulie, cele două echipe se vor întâlni din nou, la Baia Mare, după care sâmbătă, 3 august, CSM Satu Mare va primi vizita celor de la SCM Zalău, iar miercuri vor juca din nou contra celor de la SCM, însă la Zalău.

Amical | CSM Satu Mare 1 - 2 Minaur Baia Mare (0-1)

Marcatori: Angelo Șimon / Brian Lemac, Alexandru Muscă;

Arbitru: Ovidiu Mazilu;

Asistenți: Emanuel Pop și Lukacs Levente;

CSM Satu Mare: Curileac - Tincău, Doros, Ritli, Vincze L., Jakab, Svarczkopf, Faur, Chitaș, Nyilva R., Cădar;

Rezerve: Oșan - Vincze D., Țoca, Șimon, Dragoș, Sarca, Negrean, Bordac;

Antrenor: Zoltan Ritli;

Minaur Baia Mare: Danciu – Duruș, Suciu, Lupu, Sorin Șerban, Oșan, Cubaș, C. Tutuța, S. Bococi, Bedea, Lemac;

Rezerve: Gudea (Dombrady) – Lihet, Prunescu, David Simion, Șandor, Piper, Giurgiu, R. Rus, Stanciu, Groza, Muscă;