Banner blato Livrare
Handbal | Înfrângere pentru CSM Satu Mare la debutul în Liga Zimbrilor Foto: Facebook/Dinamo

Handbal | Înfrângere pentru CSM Satu Mare la debutul în Liga Zimbrilor

CSM Satu Mare a pierdut primul său meci în Liga Naţională masculină de handbal - Liga Zimbrilor, sătmărenii cedând cu 34 la 27 în faţa campioanei Dinamo București.
Chiar dacă au debutat cu stângul în noul sezon, jucătorii de la CSM Satu Mare au făcut un meci bun contra campionilor de la Dinamo. La pauză, dinamoviștii au condus cu trei goluri (19 - 16), însă startul reprizei secunde a aparținut sătmărenilor care au trecut în avantaj, după ce au marcat șase goluri consecutive fără să primească niciunul, 22-19 (min. 38). Au urmat două greșeli pe atac ale lui Stan, dinamoviștii au profitat și au trecut la conducere după ce au marcat ei de șapte ori fără să primească vreun gol, 26 - 22 (min. 47).
Finalul de joc a fost la discreția campionilor care au marcat majoritatea golurilor pe contraatac, în ultimele zece minute sătmărenii marcând doar două goluri, în timp ce dinamoviștii au înscris de șapte ori.

O evoluție foarte bună a avut portarul ORBAN Szilard care pe parcursul reprizei secunde a avut multe intervenții bune care au ținut echipa în joc, OLAH Janos a fost golgheterul echipei cu 7 reușite (2 din 7m), în timp ce Dinescu și Stan au alternat evoluțiile bune cu greșeli elementare.
CSM Satu Mare: Cioroiu şi Orban - Olah 7 goluri (2 din 7m), Bejenariu (5 goluri), Stan (5 goluri), Munea (2 goluri), Suciu (3 goluri), Crăciun (3 goluri), Dinescu (2 goluri), Morar, Mureşan şi Mateş.
În primul meci al sezonului 2016-2017, Politehnica Timişoara a învins, în deplasare la Dobrogea Constanţa, scor 26-25. În etapa a II-a, miercuri 7 septembrie, CSM Satu Mare va juca pe teren propriu contra celor de la CSM Focşani.