Liga 5 | Olimpia MCMXXI a învins Voința Turț în finala campionatului

În această după-amiază, pe Stadionul Olimpia ”Daniel Prodan” din Satu Mare s-a disputat finala ligii a cincea din fotbalul județean sătmărean.

Cele două finaliste, Olimpia MCMXXI şi Voinţa Turţ, sunt câștigătoarele celor două serii în sezonul regulat, iar în semifinale, Olimpia a trecut fără probleme de Unirea Bercu, scor 9-0, iar Voinţa Turţ a învins cu 5-2 Olimpia Căuaş.

Meciul de azi a fost echilibrat, miza rezultatului punându-și amprenta asupra evoluției jucătorilor, însă experiența sătmărenilor a făcut diferența, Florin Puți deschizând scorul în minutul 35, din penalty, iar Nagy Leonard a marcat și a închis tabela cu un sfert de oră înainte de finalul jocului.

În urma acestei victorii, Olimpia MCMXXI Satu Mare este campioana ligii a cincea sătmărene - sezonul 2018/2019 și din toamnă jucătorii pregătiți de Nelu Donca vor evolua a Liga 4, însă până atunci ”galben-albaștrii” luptă joi, 20 iunie, în semifinalele Cupei României-faza județeană. 

La finalul meciului a avut loc festivitatea de premiere pregătită de AJF Satu Mare, cele două echipe primind cupe şi medalii din partea conducerii forului județean, după care jucătorii au cântat și s-au bucurat alături de suporterii care le-au fost alături pe tot parcursul acestui prim sezon din fotbalul județean sătmărean.

  •  ”Vă mulțumim pentru prezența de azi şi din întregul sezon! Împreună, echipa, suporterii, sponsorii şi partenerii am pus umărul la un sezon perfect pentru #OLIMPIA, cu victorii pe linie, şi amintiri unice atât de la meciurile de acasă, cât şi în deplasare! Noi vă mulțumim şi vă aşteptăm alături de noi şi în Liga a IV-a!”, este mesajul transmis de conducerea Olimpiei.

 

Liga 5 | Finala | Olimpia MCMXXI Satu Mare 2 - 0 Voința Turț (1-0)

Marcatori: Florin Puţi (min. 35), Nagy Leonard (min. 75);

Arbitru: Şerban Peneghi;

Asistenți: Norbert Sălăjean şi Cătălin Zsigrai;

Observator: Iosif Vigu;

Olimpia MCMXXI Satu Mare: Adrian Crișan - Bogdan Ile, Nagy Leonard, Călin Turșuc (cpt.), Gheorghe Filimon, George Lăpușan, Răzvan Vonet, Denis Chivari, Patrick Mitrașca, Florin Puți, Srepler Erich;

Rezerve: Vlăduț Duca - Sergiu Pop, Marius Mihai, Lakatos Istvan, Mihai Sician, Nagy Norbert, Cuth Ioan;

Antrenor: Nelu Donca; 

Voința Turț: Nicolae Zimbru - Mădălin Rus (cpt.), Ioan Zimbru, Petre Diudea, Ioan Fărcaș, Cătălin Marița, Vasile Gherman, Grigore Buhai, Sorin Grigoraș, Vasile Pit, Ioan Rus;

Rezerve: Fabian Cristian, Raul Herman, Florin Zimbru, Vasile Tomsa, Nicolae Ștef, Darius Diudea, Ionuț Igant;

Antrenor: Vasile Rus.

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter
Ultima modificare Duminică, 16 Iunie 2019 18:28

Lasă un comentariu

energy kardio club iunie 2019

Rezultate și clasamente fotbal județean

  1. L 4A
  2. L 4B
  3. L 4C
  4. Liga 5A
  5. Liga 5B
Team
Played Points
1 Talna Oraşu Nou 22 60
2 Energia Negreşti 22 60
3 Speranța Halmeu 20 39
4 Turul Micula 20 37
5 Victoria Apa 22 33
6 AS Livada 22 30
7 Dacia Medieşu Aurit 21 28
8 Venus Dumbrava 21 21
9 Voinţa Lazuri 21 20
10 Someşul Odoreu 20 19
11 Sportul Botiz 21 14
12 Egri Sasok Agriş 20 4
Team
Played Points
1 CSM Satu Mare 21 63
2 Ştiinţa Beltiug 21 46
3 Crasna Moftinu Mic 21 44
4 Recolta Dorolţ 21 41
5 Luceafărul Decebal 18 37
6 Voinţa Babţa 19 37
7 Unirea Păulești 20 24
8 Someşul Oar 22 24
9 Cetate Ardud 21 22
10 Viitorul Vetiş 21 13
11 Voinţa Doba 19 9
12 Atletic Craidorolț 22 3
Team
Played Points
1 AS Căpleni 23 60
2 CSM Victoria Carei 23 58
3 Fortuna Căpleni 23 47
4 Schamagosch Ciumeşti 22 46
5 Frohlich Foieni 23 36
6 Real Andrid 23 34
7 Schwaben Kalmandi Cămin 23 28
8 Recolta Sanislău 23 28
9 Unirea Pişcolt 23 24
10 AS Ghenci 23 22
11 Stăruinţa Berveni 23 20
12 Viitorul Lucaceni 23 18
13 Victoria Tiream 23 6
Team
Played Points
1 Olimpia MCMXXI Satu Mare 18 54
2 Olimpia Căuaş 18 31
3 Vulturii Santău 2013 18 29
4 Kneho Urziceni 18 29
5 Gloria Moftinu Mare 18 29
6 Platanul Marna 18 29
7 Termala Dindești 18 28
8 Olimpia Domăneşti 18 17
9 Speranța Bogdand 18 11
10 Dacia Supur 18 3
Team
Played Points
1 Voinţa Turţ 18 47
2 Unirea Bercu 18 34
3 Ugocea Porumbeşti 16 27
4 Codreana Homoroade 16 26
5 Prietenia Crucişor 15 25
6 Recolta Dorolț II 17 22
7 Viile Satu Mare 15 16
8 ACS Turulung 17 16
9 CSM Satu Mare II 15 15
10 Cetate Ardud 17 10

global

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii