banner energy kardio club

Zsido Lorant, după ce Unirea Tășnad a devenit campioana județului: ”Ne dorim să evoluăm din sezonul următor în Liga 3”

Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Sâmbătă seară, Unirea Tășnad a câștigat în fața propriilor suporteri manșa retur a finalei cu Oașul Negrești, devenind astfel noua campioană a județului și va reprezenta Satu Mare la barajul de promovare în Liga 3.

Tășnădenii au câștigat din nou, după opt ani, titlul județean și vor juca în dublă manșă barajul pentru promovarea în liga a treia cu campioana Sălajului – FC Chieșd. Conform programului stabilit de FRF, primul joc se va disputa pe terenul sălăjenilor duminică, 22 iunie, de la ora 18:00, iar returul se va disputa o săptămână mai târziu, la Tășnad, de la ora 17:30.

”Ne bucură mult titlul județean obținut după opt ani. A fost un sezon dificil, o luptă strânsă pentru Campionat, dar până la urmă ne-am atins acest prim obiectiv, pe merit spunem noi, deoarece am fost cea mai bună echipă din Campionat, atât la finalul sezonului regular cât și în play-off.

Urmează o dublă cu echipa campioana a Sălăjului (n.r. FC Chieșd) și trebuie să abordăm foarte serios ambele manșe pentru a ne atinge obiectivul final, cel de promovare în Liga 3. Ne dorim această promovare și ne dorim să evoluăm din sezonul urmator în Liga 3”, a declarant pentru Sportul Sătmărean președintele clubului Zsido Lorant.

liga 4 elite unirea tasnad campioana judetului 2 

Până la dubla pentru promovarea în Liga 3, tășădenii vor disputa sâmbăta viitoare finala județeană a Cupei României, tot contra negreștenilor de la Oașul. Teoretic, finala se va juca pe Stadionul Olimpia ”Daniel Prodan” din municipiul Satu Mare.

”Sâmbătă, în finala ce se va disputa pe Stadionul Olimpia ”Daniel Prodan” din municipiul Satu Mare, ne dorim să câștigăm și Cupa AJF Satu Mare, acest trofeu lipsind din vitrina clubului nostru în ultimii ani”, ne-a mai transmis președintele Unirii.

Doresc să le mulțumesc spectatorilor care ne-au fost alături întreg sezonul. Consider că avem cei mai frumoși și inimoși suporteri din județ. Totodată, doresc să adresez mulțumiri sponsorilor noștri și Primăriei Orașului Tășnad pentru că ne asigură cele mai bune condiții de pregătire și că se investește constant în modernizarea Stadionului Unirea. Și, nu în utlimul rând, doresc să le mulțumesc colegilor mei din staff-ul administrativ fără de care această prima performanță nu era posibilă.

Continuăm un proiect început în vara anului trecut, iar dacă vom reuși să atragem și alti susținători din mediul privat alături de noi, veți auzi doar lucruri frumoase despre acest proiect. Hai Unirea!”

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter
Ultima modificare Duminică, 08 Iunie 2025 12:47

Lasă un comentariu

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii