Liga a IV-a Elite | Etapă cu goluri multe și răsturnări spectaculoase de scor la Apa și Doba

(2 voturi)
Etapa a XVII-a din liga de elită a fotbalului județean sătmărean s-a jucat pe parcursul a trei zile, de vineri până duminică.
Vineri, Unirea 08 Tășnad a câștigat greu în deplasare la Victoria Apa, după ce echipa lui Vasile Mihovici a condus de trei ori pe parcursul meciului (1-0, 2-1 și 3-2), însă din minutul 88, la scorul de 3-2 pentru Apa, tășnădenii au reușit să întoarcă scorul și să obțină cele trei puncte. Pentru Unirea a marcat din nou o triplă fostul jucător al Olimpiei, Gabi Cădar și un gol am fost marcat de Mădălin Bolba.

Sâmbătă, la Doba s-a jucat un alt meci cu multe goluri și răsturnări spectaculoase de scor, de această dată echipa care a condus de trei ori a fost Turul Micula, însă pe final a câștigat Voința Doba, cu toate că a jucat din minutul 44 în inferioritate numerică, după eliminarea lui Mirel Boitor.
Martin Gerus a deschis repede scorul pentru Micula, în minutul cinci, iar până la pauză nu s-a mai făcut nici o modificare pe tabela de marcaj. Repriza secundă a debutat cu golul lui Sergiu Negru (min. 47) care a adus egalarea pentru Doba, iar peste zece minute Doba a marcat din nou, însă portarul Mircea Munteanu a înscris în propria poartă și Micula a trecut din nou la conducere, 2-1. Roland Belbe și Sergiu Negru au întors rezultatul cu cele două goluri marcate în două minute (min. 65 și 67) și Voința Doba a trecut la conducere, însă Florin Puți a readus egalarea pe tabelă, 3-3, cu golul marcat în minutul 75. Alex Bonea a adus din nou echipa din Micula în avantaj cu zece minute înainte de final, 4-3, însă, din nou, în doar două minute, echipa din Doba a întors scorul cu golurile marcate de Bogdan Ardelean (min. 54 - penalty) și Marius Raț (min. 85) și a câștigat cu 5-4 cel mai spectaculos meci al etapei.

Duminică, Ştiinţa Beltiug a învins fără probleme Viitorul Vetiş, 5-0, la Orașu Nou, Talna a terminat la egalitate, 1-1, cu CSM Victoria Carei, după ce la pauză oaspeții conduceau cu 1-0, iar Luceafărul Decebal a câștigat cu 3-0 duelul disputat pe propriul teren cu Crasna Moftinu Mic. Richard Gulya a deschis scorul pentru Decebal, în minutul 33, cu un șut din unghi, la colțul scurt, iar în minutul 50, Daniel Godje a dublat avantajul Luceafărului cu un șut pe centrul porții care a trecut pe sub Marius Coman. Golul înscris de Patrick Pop în minutul 78 a închis tabela la 3-0 și a adus echipei conduse de Cosmin Iuhas a șasea victorie consecutivă din această primăvară.

În urma rezultatelor înregistrate în această etapă, Unirea 08 Tășnad continuă să conducă în clasamentul ligii de elită, cu 46 puncte, locul secund este ocupat de Luceafărul Decebal cu 37 puncte, iar pe locul trei se situează CSM Victoria Carei (35 puncte).