Liga 3 | Victorie la limită obținută de CSM Satu Mare cu CAO Oradea

(2 voturi)

CSM Satu Mare a bifat astăzi a doua victorie din acest an și a patra din acest sezon. Sătmărenii s-au impus în fața echipei ACS CAO 1910 Oradea, la limită, 1-0.

Orădenii au venit la Satu Mare de pe poziția a treia a seriei, cu 24 puncte (7 victorii, 3 egaluri și 3 înfrângeri), și cu dorința de a răzbuna, pe teren, înfrângerea de vara trecută de la barajul de promovare în liga a treia. Meciul tur nu s-a disputat și a fost decis la ”masa verde“ (3-0 pentru CAO) din cauza infectărilor cu COVID-19 din rândul echipei sătmărene.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Gabi Cădar (min. 11), lat din careul de 6m, după o centrare perfectă venită de la Ervin Zsiga, omniprezent la fazele de atac ale CSM-ului din acest sezon.

Tot în această etapă, la Baia Mare s-a disputat duelul primelor două clasate, Minaur - Zalău, iar la finalul unui meci încrâncenat, băimărenii s-au impus cu scorul de 2-1, cu un gol marcat în ultimul minut de prelungiri. Zălăuanii au evoluat în 10, încă din minutul 15, au condus cu 1-0, însă sătmăreanul Vasile Pop a egalat pentru Minaur (min. 60), iar Alex Pop a marcat golul victoriei în minutul 90+3.

Șomcuta Mare a pierdut la Sânmartin (3-1), iar Șimleu Silvaniei a învins cu 3-2 Someșul Dej, astfel că, în urma acestor rezultate, CSM Satu Mare a urcat un loc în clasamentul seriei (locul 8), la egalitate de puncte cu Progresul Șomcuța Mare, 15 puncte.

Etapa următoare, CSM Satu Mare va juca în deplasare la Someșul Dej (locul 7).

Liga 3 | Seria 10 | Etapa 14 | CSM Satu Mare 1 - 0 ACS CAO 1910 Oradea (1-0)

Marcator: Gabriel Cădar (min. 11);

Stadion: Olimpia ”Daniel Prodan” Satu Mare;

Arbitru: Nagy Vladimir Andrei (Alba);

Asistenți: Antal Csaba (Cluj-Napoca) și Humita Ioan Daniel (Caraş Severin);

Observatori: Szekely Iulian (Cluj-Napoca) și Kemenes Emil (Baia Mare);

CSM Satu Mare: Alex Cădar - Nyeki Mark, Angelo Șimon, Călin Vlădan, Flaviu Ionescu, Raul Ziman, Svarczkofp Istvan (cpt.), Barth Kevin, Florin Chitaș, Zsiga Ervin, Gabriel Cădar;

Rezerve: Illyes Daniel, Daniel Oșan - Denis Batin, Jakab Martin, Nylvan Rareș Nylvan Bogdan, Nyeki Kevin, Ioan Băbuț;

Antrenori: Zoltan Ritli, Tiberiu Csik, Paul Levente;

CAO Oradea: Cosmin Verdeș - Cristian Copil, Bogdan Nintaș, Daniel Stan, Ioviță Loren, Raul Ardelean, George Cherman, Constantin Roșu, Claudiu Codoban (cot.), Alexandru Lezeu, Marius Hosu;

Rezerve: Radu Bob, Urbanowski Cristian, Alin Panti, Luca Popa, Kovacs Mark, Cosmin Letan, Darius Marina, Victor Dobrescu, Tudor Cociș;

Clasament Liga 3, Seria 10:

1. Minaur Baia Mare 29p