Liga 3 | CSM Satu Mare a încheiat la egalitate meciul restant cu SCM Zalău

(1 Vot)

CSM Satu Mare a încheiat la egalitate, 3-3, meciul restant disputat în această după-amiază cu SCM Zalău.

Jocul disputat pe Stadionul Olimpia ”Daniel Prodan” din Satu Mare a avut de toate, goluri multe, goluri frumoase, ocazii la ambele porți, cartonașe galbene și roșii, iar la final cele două echipe și-au împărțit punctele.

Zălăuanii a deschis repede scorul, în minutul 7, după o lovitură de la margine din propriul teren, urmată de o pasă lungă pe partea stângă, în spatele lui Tincău, centrare în fața porții pentru Florin Istrate, care a marcat cu latul de la linia de 6m. Sătmărenii au egalat în minutul 30 printr-un gol superb reușit de căpitanul Istvan Svarczkopf, șut la vinclu, de la marginea careului de 16m, însă la pauză oaspeții au intrat în avantaj, după ce Alin Mutu a marcat în prelungirile primei reprize pentru 1-2.

Repriza secundă a început furtunos, Raul Stanciu reușind să înscrie pentru Zalău cu un șut frumos de la 25 m, 1-3, Ervin Zsiga a redus din diferență în minutul 55, după ce a transformat un penalty obținut de Chitaș, 2-3, iar după cinci minute, Luca Tincău a readus egalarea pe tabelă, 3-3. Până la finalul meciului nu s-a mai înscris, deși ambele echipe și-au creat ocazii clare de a marca, însă în ultimele minute de joc Raul Ritli, de la CSM și Mihai Onicaș, de la Zalău, au fost eliminați de arbitrul Marius Chitu.

A fost ultimul joc oficial pentru CSM Satu Mare din acest an pe Stadionul Olimpia ”Daniel Prodan”, sâmbătă, în ultimul joc al anului, sătmărenii urmând să joace în deplasare la ACS Unu Fotbal Club Gloria. Meciul de la Bistrița va conta pentru prima etapă a returului, în meciul tur, disputat în urmă cu două luni, echipa pregătită de Zoltan Ritli s-a impus cu scorul de 4-2.

Liga 3 | Seria 10 | Etapa 8 | CSM Satu Mare 3 - 3 SCM Zalău (1-2)

Marcatori: Istvan Svarczkopf (min. 30), Ervin Zsiga (min. 55), Luca Tincău (min. 60) / Florin Istrate (min. 3), Alin Mutu (min. 45+1), Raul Stanciu (min. 48);

Stadion: Olimpia ”Daniel Prodan”

Arbitri: Chitu Marius (Târgovişte) - Dobre Răzvan Mihai (Şotânga), Suciu George (Câmpia Turzii);

Observatori: China Ion Nicolae (Baia Mare) și Pantea Cornel (Oradea);

CSM Satu Mare: Daniel Illyes - Raul Ritli, Luca Tincău, Florin Mureșan, Istvan Svarczkopf (cpt.), Nyilvan Bogdan, Gabriel Cădar, Barth Kevin, Florin Chitaș, Flaviu Ionescu, Zsiga Ervin;

Rezerve: Daniel Oșan, Marius Curileac - Marian Zima, Nyilvan Rareș, Nyeki Mark, Nyeki Kevin, Denis Baier, Denis Batin, Iona Băbuț;

Antrenor: Zoltan Ritli;

SCM Zalău: Andrei Pop - Florin Pop, Alin Mutu, Răzvan Dulap, Kis Lorant, Cristian Jalbă, Sebastian Culda, Raul Stanciu (cpt.), Mihai Forna, Florin Istrate, Mihai Petra;

Rezerve: Bogdan Miron - Mihai Onicaș, Sebastian Duma, Denis Cubaș, Iustin Ardelean, Mihai Cohan, Dănuț Cozma;

Antrenor: Alexandru Pop;

Clasament Liga 3, Seria 10:

1. SCM Zalău 21 puncte

2. Minaur Baia Mare 20p