Juniori  | Două victorii și un egal pentru LPS Satu Mare, în competițiile naționale

(2 voturi)

Sâmbătă, juniorii U16, U17 și U19 de la LPS Satu Mare au început cu dreptul sezonul 2019/2020 al Campionatelor Naționale. Toate cele trei echipe care joacă în campionatele organizate de Federaţia Română de Fotbal au evoluat pe teren propriu, la Dorolț, și au obținut două victorii și un egal.

Juniorii U16 au fost primii care au început noul sezon, puștii pregătiți de Cosmin Iuhas și Cristi Popa câștigând în prelungiri, 2-1, meciul contra celor de la  LPS Bihorul Oradea. Oaspeții au deschis scorul în minutul 3, prin Alex Panc, sătmărenii au egalat în minutul 70 prin Alex Micle, iar la ultima fază a jocului Andrei Zbona a marcat golul victoriei sătmărenilor.

Etapa următoare, miercuri, 14 august, LPS Satu Mare va primi vizita celor de la CFR Cluj.

LPS Satu Mare U16: Rareș Oșan, Șerban Palage - Raul apai, Rarel Mureșan, Paul Micle, Adrian Godja (cpt.), Nandor Pop, Nicolas Tafa, Andrei Zbona, Tamas Patric, Alexandru Mic, Alex Micle, Denis Lazar, Hajdu Denis, Denis Cortel, Ionuț Tite, Marian Turtureanu, Toth Cristian;

Antrenori: Cosmin Iuhas și Cristi Popa;

Rezultate Campionatul National U16 (etapa 1):

LPS Satu Mare 2 - 1 LPS Bihorul Oradea

CFR 1907 Cluj 0 - 3 AFC UTA Arad

FC Universitatea Cluj 2 - 0 LPS Banatul Timişoara

ACS ASU Politehnica Timișoara 2 - 0 Gaz Metan Mediaş

AFC Hermannstadt - CS Hidro Râmnicu Vâlcea (amânat)

ACS Viitorul Arad a stat.

Juniorii U19, pregătiți de Mihai Sabău Svegler, au încheiat la egalitate, 1-1, duelul cu ACS Viitorul Cluj Junior. Oaspeții au deschis scorul în minutul 20, după o lovitură liberă, iar Raul Ziman a egalat cu zece minute înainte de final.

LPS Satu Mare U19: Cadar Alex - Hreniuk Cosmin, Oros Adrian, Preg Adam, Catalan Ionut, Aspru Răzvan, Bura Adrian, Ziman Raul, Pasca Antonio, Sebestin Roland, Batin Denis, Sugar Alex, Vlasin Darius, Mândruț Leonardo;

Antrenor: Mihai Sabău Svegler;

Rezultate Campionatul National U19 (etapa 1):

CSS 2 Baia Mare 2 - 1 LPS Cluj Napoca

LPS Satu Mare 1 - 1 ACS Viitorul Cluj Junior

ACS Atletic Zalău 3 - 2 CS Luceafărul Oradea

CS Minaur Baia Mare a stat.

Juniorii U17, pregătiți de Robert Abrudan şi Nelu Donca, au obținut cea mai categorică victorie, 5-1 cu ACS Viitorul Cluj Junior. Golurile sătmărenilor au fost marcate de Alex Băbuț (2), Patrik Chiș, Paul Bonta și Raul Raț.

LPS Satu Mare U17: Alex Sugar - Paul Bonta, Vlad Roatiș, Andreas Savianu, Raul Rot, Marco Bota, Saul Mureșan, Fernando Paul, Alexandru Tolu, Patrik Chiș, Barazsu Donovan, Vasile Craitar, Luca Crainic, Laurențiu Hoban, Alex Băbuț;

Antrenori: Abrudan Robert și Donca Ioan;