Juniori U16 | Victorie consistentă pentru Primavera în fața Viitorului Oradea

Sâmbătă după-amiază, pe cochetul teren din Păulești, echipa pregătită de Florin Fabian a învins, în cadrul etapei a XIV-a din Liga Nord Vest U16, ocupanta locului doi în clasamentul competiției, Viitorul Oradea.

Fotbaliștii de la Primavera Satu Mare au câștigat cu scorul de 4-2, după ce oaspeții au condus cu 1-0 chiar din startul meciului, Raul Petan speculând o greșeală de poziționare a portarului sătmărean. Înainte cu zece minute de pauză, Denis Baior a reușit egalarea, executând perfect o lovitură de la 11m, iar imediat după pauză a Denis a adus Primavera în avantaj, 2-1. A urmat o perioadă de cinci minute în care s-au marcat trei goluri, Ricardo Blaga a mărit diferența pentru sătmăreni în minutul 69, 3-1, după două minute George Gherman a redus diferența la un singur gol, 3-2, însă, în minutul 74, Denis Baior a reușit tripla și a închis tabela la scorul de 4-2 în favoarea sătmărenilor.

A fost o victorie muncită a tinerilor jucători sătmăreni, care au revenit după ce au fost conduși și au făcut o repriză secundă foarte bună, iar atacantul Denis Baior a fost în mare formă. Partea urâtă a jocului de ieri a fost atitudinea dar și limbajul antrenorului din Oradea, care pe tot parcursul jocului s-a arătat nemulțumit de arbitraj, de elevii săi, de vânt, de minge, de tot... Chiar dacă echipa pe care o pregătește a arătat un joc solid și bine organizat, atitudinea și limbajul său, agresiv pe alocuri, nu cred că poate fi un bun exemplu pentru tinerii fotbaliști orădeni...

Sâmbătă, tot în cadrul etapei a XIV-a din Liga Nord Vest U16, LPS Satu Mare a pierdut duelul cu liderul clasamentului, Viitorul Cluj, scor 1-3. După o primă repriză albă, jucătorii LPS-ului au încasat trei goluri până în minutul 70, golul de onoare al sătmărenilor fiind marcat de Gabriel Gavrău, în minutul 76.

Etapa trecută, Primavera Satu Mare a învins Viitorul Arad cu scorul de 3-0, iar LPS Satu Mare a stat.

În etapa următoare, Primavera va sta, iar LPS Satu Mare va juca în deplasare la Viitorul Oradea.

Liga Nord Vest U16 | Etapa 14 | Primavera Satu Mare 4 - 2 Viitorul Oradea (1-1)

Marcatori: Denis Baior (min. 36, 56, 74), Ricardo Blaga (min. 69)/Raul Petan (min. 4), George Gherman (min. 71;

Primavera Satu Mare: Cristian Blaga - Marian Caraba, Laurențiu Caba, Andrei Balogh, Eduard Mihai, Darius Catricicău, Gnandt Antonio, Alex Militaru (cpt.), Hotya Denis, Ricardo Blaga, Denis Baior;

Rezerve: Silviu Ileș - Raul Cristea, Mihai Băbuț, Suveg Nandor;

Antrenor: Florin Fabian;

Viitorul Oradea: Marco Mudura -Raul Ștef, Kovacs Mark, George Gherman, Șerban Muscă, Raul Tămaș, Alex Tomuț, Raul Petan, Popovits Patrick;

Rezerve: Edi Nerghes - George Mut, Răzvan Blaga, Nicolas Sălăjan, Raul Tirla;

Liga Nord Vest U16 | Etapa 14 | LPS Satu Mare 1 - 3 Viitorul Cluj (0-0)

Marcatori: Gabriel Gavrău (min. 76)/Mihai Vasiu (min. 50), Alex Oghean (min. 65), Vlad Bogdan (min. 70);

LPS Satu Mare: Sugar tamas - Vlad Roatiș, Paul Bonta, Tamas Patrick, Horațiu Cozma, Alexandru Băbuț, Marius Matioc, Patrick Chiș, Valentino Tafa, Paul Fernando, Alexandru Tolu;

Rezerve: Bogdan Hoban, Gabriel Gurău, Raul Rat, Andreas Savianu, Barazsu Alex;

Antrenori: Ștefan Gerstenmaier și Robert Abrudan;

Viitorul Cluj: Grosz Erik - Bogdan Pojar, Ionuț Aparascai, Sebastian Moldovan, Adrian Selegean, Denis Faragau, Mihai Vasiu, Denis Calo, Vlad Bogdan, Robert Raza, Alex Ognean;

Rezerve: Hunyadi Eduard, Tudor Oltean, Dacian Matis, Karim Satmarean, Tudor Mureșan;