Judo | Sportivii sătmăreni au câștigat opt medalii la Turneul Internațional ”Cupa Drobeta”

(1 Vot)

Judoka sătmăreni au participat în weekend la ediția a XXXIII-a Turneului Internațional ”Cupa Drobeta”.

La competiția din Turnu Severin au participat peste 400 de sportivi de la cluburi din România, Bulgaria, Serbia, Moldova și Ucraina, iar judoka pregătiți de Marian Halas au obținut rezultate foarte bune: trei medalii de aur și cinci de bronz.

”Pentru sportivii mei a fost prima competiție din acest an, una foarte bună, mai ales că peste două săptămâni urmează să se organizeze la Craiova Campionatul Național U18. Felicitări tuturor sportivilor care au participat la aceasta competiție și mult succes pe viitor!”, a declarat Marian Halas.

Medalii de aur au câștigat frații George Ilie (90 kg) și Antonio Ilie (100 kg), respectiv Adina Micaș (78 kg), iar medaliile de bronz au fost câștigate de Carina Pașca (U21, 48 kg), Giulia Pașca (U21, 48 kg), Rareș Gătina (U14, 34 kg), Iannis Marina (U12, 38 kg) și Eduard Dan (U12, 50 kg).