Fotbal. Liga 2. Înfrângere pentru Olimpia, în deplasare la Râmnicu Vâlcea

(2 voturi)
Olimpia Satu Mare nu a continuat meciurile bune pe care le-a făcut în ultimele trei deplasări din acest sezon, suferind a doua înfrângere din deplasare, 2-0 la Râmnicu Vâlcea.
Pe parcursul primei reprize, cu excepția loviturii de cap a lui Staicu, din minutul 18, și a șutului expediat de Georgescu, ambele respinse de portarul Șuta, nu s-a întâmplat nimic notabil, ambele echipe încercând să se anihileze reciproc.
Repriza secundă a aparținut gazdelor, care au deschis scorul imediat după reluarea jocului prin Staicu (min. 49), acesta înscriind din centrul careului, după o respingere în față a lui Șuta. Același Staicu a reușit dubla, 15 minute mai târziu, după o incursiune pe partea dreaptă, în care a depășit trei jucători sătmăreni și a stabilit scorul final al unei partide în care galben-albaștrii nu au avut nicio ocazie de gol pe toată durata partidei.
După rezultatele înregistrate în etapa a X-a, Olimpia Satu Mare coboară pe locul 7 în clasamentul ligii secunde, cu 14 puncte, și așteaptă duelul cu vecina de clasament, FC Brașov, de sâmbăta viitoare.

Marcatori: Stoica (min. 49 și 63);

CSM Râmnicu Vâlcea: Fildan – Samson, Cucui, Pîrvulescu, Tomozei – I. Stoica (cpt.), Piscanu – Vasile (min. 71, Firțulescu ), Neagoe, R.Georgescu (min. 73, I.Marian ) – Staicu (min. 85, B.Geantă);
Rezerve: D. Geantă - Firţulescu, Aug. Voinea, L. Iordache, Bg. Geantă, Luduşan, I. Marian;
Antrenor: Alex Pelici
FC Olimpia Satu Mare: Șuta – D. Muntean, Tătaru, Heil, Iuhas (cpt) – R. Rus (min. 68, Cădar), Villand, Chivari, Bura (min. 34, Lukacs) – Selagea (min. 55, Faur), Boștină;
Rezerve: Suciu - Faur, Mureşan, Ciul, Lukacs, Bâgiu, Cădar;
Antrenor: Tibi Csik