Liga 3 | A doua înfrângere suferită în deplasare de Unirea Tășnad Foto: Sportul Sătmărean

Liga 3 | A doua înfrângere suferită în deplasare de Unirea Tășnad

(5 voturi)
FC Unirea Tășnad a pierdut meciul jucat astăzi în cadrul etapei a XI-a în deplasare la ACS Comuna Recea cu scorul de 2-0, etapă în care Unirea Alba Iulia a învins cu 10-0 lanterna roșie a seriei a V-a, Viitorul Ghimbav.
Este a doua înfrângere din acest sezon suferită în deplasare de jucătorii tășnădeni, primul eșec fiind înregistrat la Viitorul Ghimbav (4-2), în timp ce de la Avrig și Alba Iulia tășnădenii s-au întors neînvinși.
Din păcate, în meciul de azi s-a simțit lipsa din apărare a lui Călin Vădan și Sergiu Bercean, respectiv a lui Raul Stanciu de la mijloc, iar revenirea în primii 11 a lui Imi Nagy nu a adus un plus echipei...
Maramureșenii au deschis scorul prin Viorel Chinde, în minutul 28, iar după zece minute Sergiu Ciocan a marcat pentru 2-0 stabilind scorul pauzei și rezultatul final a l partidei. Este doar a treia victorie pe teren propriu din acest sezon pentru jucătorii lui Romică Buia, iar cu cele trei puncte acumulate astăzi, ACS Comuna Recea urcă pe locul cinci în clasamentul seriei a V-a din Liga 3, cu 19 puncte, în timp ce Unirea Tășnad rămâne cu 17 puncte și coboară pe locul șapte, la egalitate de puncte cu ocupanta locului șase, Unirea 1924 Alba Iulia.
Etapa următoare, sâmbătă, 11 noiembrie, tășnădenii vor primi vizita liderului seriei a V-a, AFC Metalurgistul Cugir.

Etapa 11: ACS Comuna Recea 2 - 0 FC Unirea Tăşnad (2 - 0)
Marcatori: Viorel Chinde (min. 28), Sergiu Ciocan (min. 38);
Stadion: Comunal Recea (Săsar - Maramureş);
Arbitru: Gornic Alexandru Dan (Arad);
Asistenți: Nasc Iosif Adrian (Câmpia Turzii) și Mureșan Alin Cristian (Cluj);
Observatori: Szanto Lorant (Târgu Mureş) și Toma Ivan (Bistriţa);

ACS Comuna Recea: Alin Bota (cpt.) - Dacian Dunca, Lang Lorand, Paul Oșan, Vlăduț Gherman, Sergiu Ciocan, Alin Cuc, Vlad Asăujan, Viorel Chinde, Valer Giurgiu, Ioan Opriș;
Rezerve: Iuliu Roșianu, Bandula Raini, Rekesz Răzvan, Raul Hofer, Denis Topan, Darius Oltean, Milian Urs;
Antrenor: Romică Buia;
FC Unirea Tășnad: Raul Cherecheș - Silaghi Mario, Mark Parnău, Marius Bălău (cpt.), Adrian Ciul, Szekely Krisztian, Raul Silaghi, Lucian Dascăl, Nagy Zoltan, Gabriel Cădar, Bogdan Faur;
Rezerve: Mădălin Bolba, Denis Chivari, Bakai Balasz, Alex Vereș, Andrei Mureșan, Laurențiu Cătună, Paul Mașlinca;