COSR | 22 de sportivi tricolori la Beijing 2022. Raluca Strămăturaru și Paul Pepene, purtători de drapel

Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

Comitetul Executiv al Comitetului Olimpic și Sportiv Român a aprobat astăzi delegația oficială Team Romania pentru Jocurile Olimpice de Iarnă de la Beijing 2022. 

22 de sportivi tricolori vor concura la Jocurile Olimpice: 8 sportive și 14 sportivi, la 8 discipline sportive. Sportivii români vor fi repartizați în cele trei sate olimpice astfel: 

La Yanqing : 

• Sanie        Raluca Strămăturaru (feminin, ștafetă), Valentin Crețu 

                     (masculin, ștafetă), Marian Gîtlan- Darius Șerban 

                     (dublu masculin, ștafetă), antrenor Ioan Apostol, 

                     antrenor Eugen Radu, kinetoterapeut Ion Pița,                            

                     Team Leader Sorina Țicu;

• Bob       -    Andreea Grecu (monobob, bob 2 feminin), Katharina 

                     Wick (bob 2 feminin);  antrenor   Paul Neagu; Mihai 

                     Tentea ( bob 2 masculin, bob 4 masculin), Ciprian 

                     Daroczi (bob 2  masculin, bob 4 masculin), Raul Dobre (bob 4 

                     masculin), Cristian Radu (bob 4 persoane); antrenor    

                     Iulian  Păcioianu, servicemen Mihai Păcioianu;

• Skeleton *-  Sebastian Enache (masculin), antrenor Marius Ene; (* posibilă relocare – Rezerva 1)

• Schi Alpin -   Maria Constantinescu (slalom, slalom uriaș - feminin), Alexandru Ștefănescu (slalom, slalom uriaș);

                        - masculin), antrenor Andrei Szilagyi, antrenor Alexandru Barbu;

Oficiali COSR: Florin Mișcă – Șef Misiune, Ciprian Gheorghe – personal administrativ, Diana Torje – Medic, Ofițer COVID-19, Alina Alexoi – Ofițer Presă; 

La Zhangjiakou: 

• Sărituri   -   Daniela Haralambie (NH feminin), Andrei Feldorean 

    cu             (NH, LH - masculin), Daniel Cacina (NH, LH - 

  schiurile      masculin), antrenor Florin Spulber, servicemen Adrian 

                     Comănescu, Team Leader  Puiu Gaspar;

• Schi fond  - Timea Lorincz (skiatlon, sprint liber - feminin), Paul 

                      Pepene, Raul Popa (skiatlon, sprint  liber, sprint 

                      echipe - masculin),  antrenor Daniel Borca, 

                      servicemen Tanko Elemer;

• Biatlon   -    Natalia Ushkina (individual, sprint, urmărire - 

                     feminin), George Colțea  sprint,  individual, urmărire- 

                     masculin),  antrenor Vasile Gheorghe,      

                     antrenor Cristian Moșoiu,    kinetoterapeut Czont 

                      Attila;

Oficiali COSR: Dragoș Tătaru – Adjunct Șef Misiune, Liliana Dorneanu – Ofițer COVID-19, personal administrativ, Dan Tănase – Medic, Șef Colectiv Medical;  Cristian Nistor – fotograf COSR;

La Beijing:

• Patinaj Viteză – Mihaela Hogaș (feminin), antrenor Bogdan 

                            Stănescu;

Oficiali COSR: Mihai Covaliu – Președinte, George Boroi – Secretar general, Alexandru Epuran – coordonator operațiuni Zona Beijing; 

Demnitar: Eduard Novak – ministrul Sportului; 

Desemnarea celor care poartă  drapelul la ceremoniile de deschidere ale Jocurilor Olimpice ține mereu cont de palmaresul sportivilor, de sportul pe care îl reprezintă, de prestanță și de respect pentru valorile olimpice.

Comitetul Executiv al COSR a decis azi prin vot desemnarea celor doi sportivi care vor purta drapelul tricolor la Ceremonia de Deschidere a Jocurilor de la Tokyo.

• Raluca Strămăturaru (sanie, 36 ani)  este la a 4-a participare la Jocurile Olimpice de Iarnă după edițiile Vancouver 2010, Sochi 2014 și Pyeongchang 2018.  La ultima ediție a JO de iarnă ea a avut cea mai bună clasare pentru Team Romania, locul 7.  Raluca Strămăturaru este al doilea reprezentant al acestei discipline desemnată portdrapel, după Ioan Apostol. 

        Paul Pepene (schi fond, 33 ani)  este primul și singurul schior de fond din România care a câștigat un titlu mondial la U23. Are în palmares două medalii mondiale de argint la seniori, la schi pe role. El este la a 4-a participare olimpică după prezențele de la  Vancouver 2010, Sochi 2014, Pyeongchang 2018. 

Lista ultimilor purtători de drapel TEAM ROMANIA la JO de iarnă:

1964 JO  Innsbruck     Ion Panțuru  -  bob 

1968  JO Grenoble      Beatrice Huștiu  - patinaj artistic 

1972  JO Sapporo        Ion Panțuru    - bob 

1976  JO Innsbruck     Gheorghe Gârniță   - biatlon 

1980  JO Lake Placid   Gheorghe Lixandru - bob 

1984   JO Sarajevo       Dorel Cristudor   -  bob 

1988  JO Calgary          Dorin Degan  -  bob 

1992  JO Albertville     Ioan Apostol  -  sanie 

1994 JO Lillehammer  Ioan Apostol  -  sanie 

1998 JO Nagano          Mihaela Dascălu- patinaj viteză 

2002 JO Salt Lake City   Eva Tofalvi - biatlon 

2006 JO Torino             Gheorghe Chiper – patinaj artistic 

2010 JO Vancouver      Eva Tofalvi -  biatlon

2014 JO Sochi               Eva Tofalvi  – biatlon

2018 JO Pyeongchang  Marius Ungureanu    biatlon 

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Lasă un comentariu

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii