DJST Satu Mare | Paula Paștiu, sportiva anului 2021

Evaluaţi acest articol
(3 voturi)

DJST Satu Mare a stabilit astăzi topul celor mai buni sportivi ai anului 2021 din județul Satu Mare.

Chiar dacă pe parcursul anului, din cauza pandemiei de coronavirus, nu au fost foarte multe competiții naționale și internaționale, sportivii sătmăreni au obținut rezultate importante la competițiile la care au participat.

În clasamentul sporturilor olimpice, Paula Paștiu, judoka de la CSM Satu Mare, a obținut cele mai importante rezultate dintre sportivii sătmăreni, clasându-se pe primul loc, Alex Oroian (scrimă - CSM Satu Mare) s-a clasat pe locul doi, iar atleta Alexia Turcu (Liceul Teoretic Carei) s-a clasat pe locul 3. De altfel, săptămâna trecută, Paula Paștiu a fost declarată cea mai bună judoka de la CSM Satu Mare.

În clasamentul sporturilor neolimpice, primele două locuri au fost ocupate de karatiștii de la CSM Satu Mare Daiana Vancea, respectiv Burya Denis, iar pe locul trei s-a clasat Bertok Csaba (aeromodele - Palatul Copiilor Carei).

În algoritmul de calcul al rezultatelor s-au luat în considerare punctele obținute conform grilei de punctaj elaborată de Ministrul Tineretului și Sportului, alegându-se un singur rezultat pe tip de competiție (Campionat Mondial, Campionat European, Cupă Europeană, Cupă Mondială, Campionat Balcanic, Campionat Național). 

Au fost desemnați cei mai buni sportivi la probele olimpice și neolimpice, conducătorii cluburilor sportive confirmând rezultatele și punctajele luate în considerare de cei de la Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Satu Mare.

Clasament sporturi Olimpice:

Locul 1: Paula Paștiu (judo - CSM Satu Mare). Rezultatele înregistrate de tânăra sportivă: locul 2: Campionatul Național U23; locul 3: Campionatul Național U18; locul 3 - Campionatul Național seniori; locul 2 - Cupa României U21; locul 2 - Campionatul Național Ne-Waza U21; locul 1 - Cupa Temerarul;

Locul 2: Alex Oroian (scrimă - CSM Satu Mare): locul 1 Campionatul Național echipe - seniori; locul 1 - Cupa României - individual; 

Locul 3: Alexia Turcu (atletism - Liceul Teoretic Carei): locul 1 Campionatul Național copii (sală) - greutate, disc și suliță;

Locul 4: Andrei Barbul (lupte - CS Satu Mare);

Locul 5: Vlad Turcu (atletism - Liceul Teoretic Carei);

Locul 6: Ioana Borodi (atletism - CS Satu Mare);

Locul 7: Andrei Buzilă (lupte - CS Satu Mare);

Locul 8: Nicolas Pop (scrimă - CS Satu Mare);

Locul 9: Teodora Șofran (scrimă - CS Satu Mare);

Locul 10: Adrian Silaghi (scrimă - CSM Satu Mare);

 

Clasament sporturi Neolimpice:

Locul 1: Daiana Vancea (karate - CSM Satu Mare);

Locul 2: Burya Denis (karate - CSM Satu Mare);

Locul 3: Bertok Csaba (aeromodele - Palatul Copiilor Carei);

Locul 4: Batori Donca Luca (karate - CSM Satu Mare);

Locul 5: Mihai Veber (aeromodele - Palatul Copiilor Carei);

Locul 6: Tibor Bălăcescu (karate - CSM Satu Mare);

Locul 7: Nicolae Cristea (aeromodele - Palatul Copiilor Carei);

Locul 7: Maran Natanael (aeromodele - Palatul Copiilor Carei);

Locul 9: Andrei Varga (MMA - Grand MMA Satu Mare);

Locul 10: Raul Bratu (MMA - Grand MMA Satu Mare);

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Lasă un comentariu

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii