Banner blato Livrare

Atletism | Medalie de aur pentru careianca Alexia Turcu la Campionaul Național

În perioada 26 - 27 martie, la Bucuresti s-a desfășurat etapa finală a Campionatului Național rezervată copiilor U12 ani.

Județul Satu Mare a fost reprezentat de sportiva Turcu Alexia Teodora, de la Liceul Teoretic Carei, care a câștigat medalia de aur la aruncarea greutății. Sportiva din Carei, antrenată de tatăl ei, profesor-antrenor Turcu Florin, a reușit o aruncarea excelentă - 13.43 m, cu aproape 3m mai mult decât ocupanta locului doi (Carina Paruba - CSS Focsani: 10.74m) și cu aproape 4m mai mult decât sportiva clasată pe locul trei (Alexandra Druta - CSS Tecuci: 9.54m).

Aruncările reușite de Alexia Turcu în cadrul concursului: 11.93m; 12.47m; 13.06m; 11.49m; 13.43m; 13.27m.

În urmă cu o săptămână, sătmăreanul Kadar George (LPS-CS Satu Mare - antrenor prof. Macarie Horea) a câștigat medalia de aur la heptatlon juniori U20 și a stabilit un nou record județean de probă, cu 4.764 puncte, iar careianca Roxana Cura (antrenor prof. Turcu Florin) a câștigat medalia de bronz la pentatlon.