Karate | Vancsa Daiana și Lemak Hanna au obținut 7 medalii la Campionatul Mondial de Karate WUKF

În perioada 20 – 23 iunie, oraşul Bratislava a găzduit ediția a VIII-a a Campionatului Mondial de Karate WUKF, competiție la care s-au prezentat 2.286 de sportivi din 41 de ţări.

La cea mai mare competiție organizată până acum de Federația Mondială au participat, cu lotul României, două sportive de la CSM Satu Mare, Vancsa Daiana şi Lemak Hanna. Comportarea sportivelor din Satu Mare la această prestigiosă competiţie a fost una foarte bună, Daiana Vancsa şi Hanna Lemak câștigând șapte medalii: 4 de aur, 2 de argint şi una de bronz.

Daiana Vancsa a urcat de cele mai multe ori pe podium, de trei ori pe cea mai înaltă treaptă, intonându-se pentru ea de 3 ori imnul României, în timp ce Hanna Lemak a cucerit trei medalii, dintre care una de aur.