smarald tennis club

Scrimă | Sătmăreanul Mézinger Márton a câștigat Cupa României la spadă juniori

Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Sătmăreanul Mézinger Márton a câștigat trofeul Cupei României la spadă masculin juniori, după o finală disputată în compania lui Florin Mirică (CS Farul Constanța) și câștigată cu scorul de 15-13.

Marton a avut un parcurs perfect în competiția ce se desfășoară în această săptămână la București cu șase victorii în grupe și victorii pe linie pe tabloul principal. Medaliile de bronz au fost obținute de Rareș Marghescu (CSA Steaua) și Ștefan Baciu (CSȘ 1 Constanța).

Ceilalți spadasini sătmăreni s-au clasat pe următoarele locuri: Szabo Szabolcs - locul 6, Anton Cîmpan - locul 9, iar Cezar Panas a încheiat competiția pe locul 39. Ieri, în competiția destinată cadeților, Cezar Panas s-a clasat pe locul 12.

spada marton mezinger cupa romaniei 1 

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TURUL I:

  • Matei Campion (CS UNEFS București) – Massimo Nițu (LPS Craiova) 15-11
  • Yannis Boștină (LPS Craiova) – David Garagancea (CS Farul Constanța) 15-12
  • Gabriel Vasilescu (CSU Craiova) – Mihnea Tămășan (LPS Oradea) 15-5
  • Cristian Corbu (LPS Craiova) – Lavric Artemil (Școala de Scrimă Chișinău) 15-7
  • Albert Baloi (CS UNEFS București) – Matei Cotruța (CS UNEFS București) 15-14
  • Alexandru Macovei (CS Petrolul Ploiești) – Dan Popescu (LPS Craiova) 15-11
  • Luca Iliuță (CSȘ 1 Constanța) – Cezar Panaș (CS Satu Mare) 15-10
  • Ștefan Popa (CS UNEFS București) – Andrei Lazăr (CS UNEFS București) 15-10
  • Raul Tufan (LPS Oradea) – Andrei Papp (CS Farul Constanța) 15-4
  • David Baloi (CS UNEFS București) – Șerban Cherciu (CSM Corona Brașov) 15-14
  • George Petrache (CSA Steaua) – Eduard Cebuc (LPS Craiova) 15-14
  • Ovidiu Enescu (CSU Craiova) – Andrei Moscu (CS UNEFS București) 15-10
  • Iustin Nica (CSA Steaua) – Dimu Purcărea (CS Farul Constanța) 15-14
  • Ștefan Baciu (CSȘ 1 Constanța) – Andrei Raț Tartia (LPS Oradea) 15-9
  • Andrei Burghelea (CSA Steaua) – Erik Lucan (LPS Oradea) 15-1
  • Robert Nicolae (LPS Craiova) – Rareș Calinic (CSM Constanța) 15-7
  • Sebastian Toma (CSU Craiova) – Alexandru Dina (CS UNEFS București) 15-11
  • Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) – David Matei (CS Farul Constanța) 13-12
  • Alexander Luca (CS UNEFS București) – Daniil Mihailov (Școala de Scrimă Chișinău) 15-13
  • Alexandru Popescu (CS UNEFS București) – Mihnea Codrean (LPS Oradea) 15-10
  • David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) – David Baicu (CS Farul Constanța) 15-6
  • Vlad Naghi (LPS Oradea) – Gabriel Popa (LPS Oradea) 11-10
  • Francesco Nițu (CSU Craiova) – Ștefan Sita (CSȘ 1 Constanța) 15-9
  • Alexandru Mihart (CSM Craiova) – Andrei Deas (CSM Corona Brașov) 15-6

 

16-IMI:

  • Marton Mezinger (CSM Olimpia Satu Mare) – Matei Campion (CS UNEFS București) 15-9
  • Gabriel Vasilescu (CSU Craiova) – Yannis Boștină (LPS Craiova) 15-7
  • Cristian Corbu (LPS Craiova) – Albert Baloi (CS UNEFS București) 15-6
  • Szabo Szabolcs (CSM Olimpia Satu Mare) – Alexandru Macovei (CS Petrolul Ploiești) 15-11
  • Ștefan Baciu (CSA Steaua) – Luca Iliuță (CSȘ 1 Constanța) 15-4
  • Ștefan Popa (CS UNEFS București) – Raul Tufan (LPS Oradea) 15-13
  • George Petrache (CSA Steaua) – David Baloi (CS UNEFS București) 15-14
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Ovidiu Enescu (CSU Craiova) 15-8
  • Anton Cîmpan (CSM Olimpia Satu Mare) – Iustin Nica (CSA Steaua) 15-4
  • Ștefan Baciu (CSȘ 1 Constanța) – Andrei Burghelea (CSA Steaua) 15-10
  • Sebastian Toma (CSU Craiova) – Robert Nicolae (LPS Craiova) 15-13
  • Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) – Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) 15-6
  • Horia Nistor (CS Farul Constanța) – Alexander Luca (CS UNEFS București) 15-13
  • David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) – Alexandru Popescu (CS UNEFS București) 15-13
  • Francesco Nițu (CSU Craiova) – Vlad Naghi (LPS Oradea) 15-9
  • Florin Mirică (CS Farul Constanța) – Alexandru Mihart (CSM Craiova) 15-10

 

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Marton Mezinger (CSM Olimpia Satu Mare) – Gabriel Vasilescu (CSU Craiova) 15-11
  • Szabo Szabolcs (CSM Olimpia Satu Mare) – Cristian Corbu (LPS Craiova) 15-13
  • Ștefan Baciu (CSA Steaua) – Ștefan Popa (CS UNEFS București) 15-5
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – George Petrache (CSA Steaua) 15-9
  • Ștefan Baciu (CSȘ 1 Constanța) – Anton Cîmpan (CSM Olimpia Satu Mare) 15-9
  • Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) – Sebastian Toma (CSU Craiova) 15-6
  • David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) – Horia Nistor (CS Farul Constanța) 15-11
  • Florin Mirică (CS Farul Constanța) – Francesco Nițu (CSU Craiova) 15-12

 

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Marton Mezinger (CSM Olimpia Satu Mare) – Szabo Szabolcs (CSM Olimpia Satu Mare) 15-8
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Ștefan Baciu (CSA Steaua) 15-12
  • Ștefan Baciu (CSȘ 1 Constanța) – Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) 14-13
  • Florin Mirică (CS Farul Constanța) – David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) 15-7
  •  

SEMIFINALE:

  • Marton Mezinger (CSM Olimpia Satu Mare) – Rareș Marghescu (CSA Steaua) 15-13
  • Florin Mirică (CS Farul Constanța) – Ștefan Baciu (CSȘ 1 Constanța) 15-12

 

FINALA:

  • Marton Mezinger (CSM Olimpia Satu Mare) – Florin Mirică (CS Farul Constanța) 15-13

 

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Lasă un comentariu

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii