smarald tennis club

Spadă | Nectaria Zoicas (CS Satu Mare), campioană națională la U11

Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

Luni în Sala ”Ana Pascu” (Floreasca) din București a început Campionatul Național de Scrimă pentru copii, prima zi fiind dedicată întrecerilor la spadă feminin U13 și U11.

În primul concurs, la spadă U13, s-au înscris 62 de sportive, victoria finală i-a revenit Johannei Kurtinecz (LPS Satu Mare), care s-a impus în finală în fața Amaliei Nițu (ACS Prima Spadă Constanța), scor 10-7. Competiția rezervată fetelor U11 a fost dominată de sportivele sătmărence, Nectaria Zoicas (CS Satu Mare) s-a impus în finală cu 8-2 în fața coechipierei sale, Maia Farcaș, iar medaliile de bronz au fost obținute de Erika Silaghi (CS Satu Mare) și Cezara Iordache (ACS Claus Fencing Craiova).

Celelalte sportive sătmărence s-au clasat pe următoarele locuri: Tankoczi Fruzsina (CS Satu Mare) - locul 5, Kovacs Kamilla (CS Satu Mare) - locul 6, Mara Mateș (LPS Satu Mare) - locul 13, Franczia Lilla (CS Satu Mare) - locul 14, Victoria Jitariu (CS Satu Mare) - locul 22, Belteki Emilia (CS Satu Mare) - locul 27, Mara Codat (CS Satu Mare) - locul 35, Cassiana Iva-Anițaș (CS Satu Mare) - locul 43, Miruna Sulea (CS Satu Mare) - locul 45.

spada u11 u13 johanna kurtinecz nectaria zoicas 

Rezultatele înregistrate de sportivele sătmărence:

TURUL 1:

Emilia Belteki (CS Satu Mare) 8-2 Ana Apopei (CSȘ Contraatac) 

Maia Diaconescu (CS UNEFS București) 8-6 Cassiana Iva Anitas (CS Satu Mare) 

Victoria Jitariu (CS Satu Mare) 8-7 Miruna Sulea (CS Satu Mare) 

Sofia Dincă (ACS Claus Fencing) 8-7 Mara Codat (CS Satu Mare) 

Lilla Franczia (CS Satu Mare) 8-6 Karina Popescu (ACS Kids Tâmpa Brașov) 

 

16-IMI:

Erika Silaghi (CS Satu Mare) 6-4 Emilia Belteki (CS Satu Mare) 

Mara Mates (LPS Satu Mare) 8-3 Larisa Oros (CSȘ Quarto București) 

Cristiana Ionașcu (CSȘ 1 Constanța) 8-4 Victoria Jitariu (CS Satu Mare) 

Nectaria Zoicas (CS Satu Mare) 8-0 Rebeca Baldovin (LPS Craiova) 

Kamilla Kovacs (CS Satu Mare) 8-7 Ilinca Ciurea (ACS Athos Fencing) 

Maia Farcaș (CS Satu Mare) 8-2 Maria Camase (ACS Athos Fencing) 

Lilla Franczia (CS Satu Mare) 8-6 Anastasia Roșca (CSȘ Contraatac) 

Fruzsina Tankoczi (CS Satu Mare) 8-4 Eme Normambert (CS Dinamo) 

 

OPTIMI DE FINALĂ:

Erika Silaghi (CS Satu Mare) 8-7 Mara Mates (LPS Satu Mare) 

Nectaria Zoicas (CS Satu Mare) 8-5 Carina Belu (CSȘ Steaua) 

Kamilla Kovacs (CS Satu Mare) 8-4 Linette Enache (CS Dinamo) 

Maia Farcaș (CS Satu Mare) 8-5 Teodora Duluta (ACS Stesial) 

Fruzsina Tankoczi (CS Satu Mare) 8-1 Lilla Franczia (CS Satu Mare) 

 

SFERTURI DE FINALĂ:

Erika Silaghi (CS Satu Mare) 8-5 Anastasia Bantoiu (ACS Claus Fencing) 

Nectaria Zoicas (CS Satu Mare) 8-7 Ioana Tomiță (ACS Engarde București) 

Maia Farcaș (CS Satu Mare) 7-7 Kamilla Kovacs (CS Satu Mare) 

Cezara Iordache (ACS Claus Fencing) 8-5 Fruzsina Tankoczi (CS Satu Mare) 

 

SEMIFINALE:

Nectaria Zoicas (CS Satu Mare) 8-7 Erika Silaghi (CS Satu Mare) 

Maia Farcaș (CS Satu Mare) 8-6 Cezara Iordache (ACS Claus Fencing) 

 

FINALA:

Nectaria Zoicas (CS Satu Mare) 8-2 Maia Farcaș (CS Satu Mare) 

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Lasă un comentariu

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii