Floretă | Nicolas Pop, vicecampion național, iar Matei Serghie, medalie de bronz, la Campionatul Național 

Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

Tinerii floretiști de la CS Satu Mare au început foarte bine anul 2022, Nicolas Pop devenind vicecampion național, iar colegul său de echipă, Matei Serghie, a câștigat medalia de bronz.

Alături de cei doi medaliați, la Campionatul Național de cadeți – floretă, disputat în Sala de Scrimă ”Ana Pascu” (Floreasca), a mai tras și Răzvan Nojea, care la finalul competiției s-a clasat pe locul 5.

cn floreta cadeti

Ploieșteanul Alexandru Macovei (CS Petrolul) a fost câștigătorul primului concurs al anului 2022, el cucerind aurul la floretă cadeți și păstrându-și, astfel, titlul obținut în 2021. În finală, Alexandru l-a întrecut pe sătmăreanul Nicolas Pop, cel care reușise până atunci un traseu admirabil, eliminându-l, printre alții, și pe finalistul de anul trecut, Sebastian Drăghici (15-12 în semifinale). La ediția 2021 a Naționalelor de cadeți și juniori, Alexandru Macovei și Nicolas Pop se întâlniseră în optimile de finală, Alexandru impunându-se și atunci, cu 15-7.
Medaliile de bronz ale concursului de azi au fost cucerite de Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) și Matei Serghie (CS Satu Mare). 
REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:
16-IMI:
Endre Koncz (CSM Cluj Napoca) – Pavel Sandu (CS Petrolul Ploiești) 15-10 
Matei Serghie (CS Satu Mare) – Andrei Știube (ACS Floreta Timișoara) 15-4
OPTIMI DE FINALĂ: 
Răzvan Nojea (CS Satu Mare) – Endre Koncz (CSM Cluj Napoca) 15-4
Nicolas Pop (CS Satu Mare) – Mihnea Petrache (ACS Floreta Timișoara) 15-10
Mihnea Surcel (CSA Steaua) – Felix Dogariu (ACS Floreta Timișoara) 15-8
Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) – Antoniu Aștilean (CSM Cluj Napoca) 15-3
Alexandru Macovei (CS Petrolul Ploiești) – Ștefan Adoch (ACS Floreta Timișoara)15-4
Rareș Berceanu (CSȘ Triumf București) – Darius Malekshahian (ACS Floreta Timișoara) 15-11
Rareș Baciu (CSȘ Triumf București) – Victor Baciu (CSM Cluj Napoca) 15-10
Matei Serghie (CS Satu Mare) – Ștefan Balogh (ACSȘ Aramis București) 15-8
SFERTURI DE FINALĂ:
Nicolas Pop (CS Satu Mare) – Răzvan Nojea (CS Satu Mare) 15-12
Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) – Mihnea Surcel (CSA Steaua) 15-7
Alexandru Macovei (CS Petrolul Ploiești) – Rareș Berceanu (CSȘ Triumf București) 15-5
Matei Serghie (CS Satu Mare) – Rareș Baciu (CSȘ Triumf București) 15-5
SEMIFINALE:
Nicolas Pop (CS Satu Mare) – Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) 15-12
Alexandru Macovei (CS Petrolul Ploiești) – Matei Serghie (CS Satu Mare) 15-7
FINALA:
Alexandru Macovei (CS Petrolul Ploiești) – Nicolas Pop (CS Satu Mare) 15-12

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Lasă un comentariu

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii