Banner blato Livrare

Scrimă | Sătmărenii au dominat Cupa României la floretă cadeți. Aur, argint și bronz pentru sportivii de la CS Satu Mare

Sătmăreanul Răzvan Nojea a fost campionul zilei, într-o competiție care a adunat la start 28 de floretiști de la 9 cluburi.

Ediția 2021 a Cupei României la floretă cadeți a fost dominată de scrimerii de la CS Satu Mare, club care a avut trei reprezentanți în semifinalele întrecerii. Răzvan l-a învins în semifinale pe singurul bucureștean ajuns în acestă fază, Sebastian Drăghici, de care a dispus cu 15-10, iar Nicolas Pop a ieșit biruitor din confruntarea cu colegul de club Matei Serghie, 15-8. Într-o finală disputată și în care ambii sportivi și-au etalat calitățile, victorios a ieșit Răzvan Nojea, care s-a impus cu 15-12. Medaliile de bronz au fost cucerite de Matei Serghie (CS Satu Mare) și Sebastian Drăghici (CS Olimpia București).

floreta masculin

Rezultatele obținute de sportivii sătmăreni:

16-IMI:

Matei Serghie (CS Satu Mare) 15-3 Alan Fey (ACS Floreta Timișoara)

Nicolas Pop (CS Satu Mare) și Răzvan Nojea (CS Satu Mare) s-au calificat direct în optimile de finală.