Banner blato Livrare

Performanță | Maria Chiorean, medalie de bronz la Campionatul Național de Speranțe – floretă

Ziua a doua a Naționalelor de Scrimă rezervate speranțelor a fost dedicată fetelor de la floretă, sătmăreanca Maria Chiorean câștigând medalie de bronz.

La startul competiției din Sala de Scrimă ”Ana Pascu” s-au înscris 28 de sportive, de la 11 cluburi din țară, printre care și două sportive de la CS Satu Mare: Maria Chiorean și Sara Serghie.

Sportivele au fost repartizate în patru grupe de câte șapte, după care a continuat cu tabloul principal. Ambele sătmărence s-au calificat pe tabloul principal, Sara Serghie fiind învinsă în 16-imi de Karina Tal (ACS Floreta Timișoara) cu scorul de 15-7, iar Maria Chiorean a pierdut în semifinale în fața sportivei de la CSU Poli Timișoara, Miti Ingrid Bikvalvi, cea care a devenit campioana speranțelor la floretă feminin.

Ieri, în prima zi a Naționalelor de Scrimă rezervate speranțelor, Iosif Paul (CS Satu Mare) a încheiat concursul masculin pe locul 20, iar colegul său de echipă, Doboczi Adam, s-a clasat pe locul 27.