Banner blato Livrare

Spadă | Mezinger Marton, locul 5 la Naționalele de cadeți

Naționalele de spadă pentru cadeți și juniori sunt în plină desfășurare la Sala de Scrimă ”Ana Pascu”, din București.

Joi, în întrecerea junioarele, printre cele 48 de sportive aliniate la start au fost șase sătmărence de la CS Satu Mare, iar astăzi, în întrecerea băieților - cadeți, printre cei 44 de sportivi, Satu Mare a fost reprezentat de opt spadasini: Mezinger Marton, Szabo Szabolcs, Luca Gurza, Anton Cimpan, Emilian Feher, Raul Matesan, Cezar Panaș și Ștefan Viziteu.

Cele mai bune rezultate au fost obținute de Mezinger Marton, care s-a clasat pe locul 5, după ce a fost învins în sferturile de finală de Horia Nistor (CS Farul), scor 15-13 și de Szabo Szabolcs, locul 7, care a pierdut în sferturi, la o singură tușă, în fața lui Florin Mirică, campionul acestei ediții a Naționalelor de cadeți.

Ceilalți sportivi de la CS Satu Mare au încheiat concursul pe următoarele locuri: Luca Gurza - 10, Cezar Panaș - 22, Raul Matesan - 23, Ștefan Viziteu - 29, Anton Cimpan - 30, Emilian Feher - 31.