Spadă | Maria Crăciun, locul 5 la Naționalele de juniori

(2 voturi)

Naționalele de spadă pentru cadeți și juniori continuă la Sala de Scrimă ”Ana Pascu”, din capitală.

Joi, în întrecerea junioarele pentru titlul național s-au prezentat 48 de sportive – cel mai mare număr de până acum - printre care și șase sătmărence de la CS Satu Mare: Maria Crăciun, Daria Hotca, Toth Viktoria, Alesia Coardos, Ana Tomsa, Krisztina Ziman.

Cel mai bun rezultat a fost obținut de Maria Crăciun, care s-a clasat pe locul 5, după ce a fost învinsă în sferturile de finală de Bianca Moroianu (CSA Steaua) - câștigătoarea competiției. Celelalte sportive de la CS Satu Mare au încheiat concursul pe următoarele locuri: Krisztina Ziman - 12, Toth Viktoria - 33, Daria Hotca - 40, Ana Tomsa - 45, Alesia Coardos - 47.

Vineri intră pe planșe băieții de la spadă. 44 de sportivi, legitimați la 11 cluburi din țară, s-au înscris pe listele concursului rezervat cadeților.

Rezultatele înregistrate de sportivele sătmărence:

16-IMI:

Krisztina Ziman (CS Satu Mare) 15 - 5 Roxana Mihaela Bolborea (CS Farul Constanța)

Maria Crăciun (CS Satu Mare) 15 - 4 Andreea Muntean (LPS Oradea)