Banner blato Livrare

Scrimă | Sătmăreanul Benjamin Bodo, vicecampion național la spadă

Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

Mario Persu a câștigat titlul național la spadă, după ce a reușit să-l învingă în finală pe campionul 2021 al floretei, sătmăreanul Benjamin Bodo, legitimat la CSU Politehnica Timișoara.

Dintre sportivii de la cluburile sătmărene, care au tras la Naționale, Alexandru Oroian a obținut cea mai bună clasare, locul 5, acesta fiind învins, la limită, în sferturile de finală chiar de Benjamin Bodo, scor 15-14.

În fazele finale ale concursului au fost mai multe dueluri sătmărene, în optimi Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) a trecut de Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare), scor 15-8, iar Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) și-a învins fostul antrenor, Lehel Nagy (CSM Satu Mare), scor 15-7. În sferturile de finală, la capătul unui duel foarte frumos și echilibrat, Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) l-a învins pe Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) cu scorul de 15-14.

oroian alex

Alex Oroian (CSM Satu Mare)

În clasamentul final al Campionatului Național de spadă masculin individual seniori, sportivii sătmăreni s-au clasat pe următoarele locuri: BODO BENJAMIN (CSU Politehnica Timișoara) -locul 2, OROIAN ALEXANDRU (CSM Satu Mare) - locul 5, NAGY LEHEL (CSM Satu Mare) - locul 12, SZILAGYI ADRIAN (CSM Satu Mare) - locul 14, SZABO SZABOLCS (CS Satu Mare) - locul 17, CIMPAN ANTON (CS Satu Mare) - locul 19, SURDUCAN TUDOR (CS Satu Mare) - locul 32, MEZINGER MARTON (CS Satu Mare) - locul 37, GURZA LUCA (CS Satu Mare) - locul 49T.

REZULTATELE COMPLETE:

TURUL 1: 

Alin Sbîrcia (CSU Craiova) – Mihai Bigea (CSU Craiova) 15-11

Alexandru Petricean (CSM Oradea) – Andrei Burghelea (Steaua) 15-8

Adrian Dabija (Dinamo) – Luca Gurza (CS Satu Mare) 15-4

Răzvan Tudosie (LPS Craiova) – Ștefan Bivolaru (CSM Craiova) 15-13

Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) – Cătălin Monea (Farul Constanța) 15-6

Tudor Surducan (CS Satu Mare) – Tudor Zărnescu (Steaua) 15-14

Ovidiu Pîrvuleasa (CSU Craiova) – Horia Nistor (Farul Constanța)

Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) – Ștefan Baciu (Steaua) 15-8

Liviu Pascu (CSM Craiova) – Claudiu Vasilescu (CSM Craiova) 15-9

David Biro (CSU Craiova) – Alexandru Costache (CSM Oradea) 15-11

Ioan Constantinescu (Dinamo) – Cătălin Vitan (CSM Craiova) 15-13

Mihail Oprea (CSU Craiova) – Ștefan Jianu (CSM Craiova) 15-2

Dorin Băzăvan (Dinamo) – Liviu Dragomir (CSU Craiova) 15-13

Daniel Popa (Steaua) – Nicolae Drăgoi (CS UNEFS București) 15-7

Sebastian Tirman (Steaua) – Andrei Papp (Farul Constanța) 15-11

Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Mihai Ciovică (CSU Craiova) 15-14

Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) – Dimu Purcărea (Farul Constanța) 15-2

Bogdan Negraia (Dinamo) – Cătălin Buciumenu (ACS Engarde București) 15-6

Valentin Popa (CSM Oradea) – Marton Mezinger (CS Satu Mare) 15-5

 

16-IMI:

Tatian Bolboceanu (CSU Craiova) – Alin Sbîrcia (CSU Craiova) 15-10

Adrian Dabija (Dinamo) – Alexandru Petricean (CSM Oradea) 15-4

Marius Badea (Steaua) – Răzvan Tudosie (LPS Craiova) 15-8

Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) – Mihăiță Barcan (CSM Craiova) 15-13

Alin Mitrică (CSU Craiova) – Tudor Surducan (CS Satu Mare) 15-10

Mario Persu (CSU Craiova) – Ovidiu Pîrvuleasa (CSU Craiova) 15-11

Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) – Răzvan Crăciun (Steaua) 15-9

Lucian Ciovică (CSU Craiova) – Liviu Pascu (CSM Craiova) 15-11

David Biro (CSU Craiova) – Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) 15-13

Ioan Constantinescu (Dinamo) – Mihail Oprea (CSU Craiova) 15-14

David Statie (Dinamo) – Dorin Băzăvan (Dinamo) 13-12

Rareș Marghescu (Steaua) – Daniel Popa (Steaua) 15-9

Lehel Nagy (CSM Satu Mare) – Sebastian Tirman (Steaua) 15-7

Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Anton Cîmpan (CS Satu Mare) 15-11

Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) – Bogdan Negraia (Dinamo) 15-5

Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Valentin Popa (CSM Oradea) 15-14

 

OPTIMI DE FINALĂ: 

Adrian Dabija (Dinamo) – Tatian Bolboceanu (CSU Craiova) 15-3

Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) – Marius Badea (Steaua) 15-11

Mario Persu (CSU Craiova) – Alin Mitrică (CSU Craiova) 15-8

Lucian Ciovică (CSU Craiova) – Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) 15-7

Ioan Constantinescu (Dinamo) – David Biro (CSU Craiova) 15-10

David Statie (Dinamo) – Rareș Marghescu (Steaua) 15-9

Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Lehel Nagy (CSM Satu Mare) 15-7

Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) 15-8

 

SFERTURI DE FINALĂ:

Adrian Dabija (Dinamo) – Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) 15-6

Mario Persu (CSU Craiova) – Lucian Ciovică (CSU Craiova) 15-10

David Statie (Dinamo) – Ioan Constantinescu (Dinamo) 15-10

Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) 15-14

 

SEMIFINALE:

Mario Persu (CSU Craiova) – Adrian Dabija (Dinamo) 15-11

Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – David Statie (Dinamo) 15-10

FINALA: Mario Persu (CSU Craiova) – Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) 15-11

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Lasă un comentariu

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii