Venissia Thepaut (Franța) a câștigat Cupa Satu Mare – Memorial “Ecaterina Stahl”

(5 voturi)

Sâmbătă, Sala de scrimă “Alexandru Csipler” din Satu Mare a găzduit ediția a zecea a etapei de circuit european la floretă cadete - individual.

La ediția 2019 a Cupei Satu Mare – Memorial “Ecaterina Stahl” s-au înscris 91 de sportive din 12 ţări (România, Ucraina, Ungaria, Suedia, Slovacia, Polonia, Olanda, Franţa, Cehia, Belgia, Bulgaria şi Croaţia), iar la finalul competiției, marea finală a fost câștigată de Venissia Thepaut (Franța) după o luptă strânsă cu ucrainianca Alina Poloziuk, câștigătoarea ediției de anul trecut.

Rezultatele înregistrate pe Tablou de 8 (toate rezultatele AICI):

Alina Poloziuk (UKR) 15-13 Emilia Corbu (CSTA)

Olga Sopit (UKR) 14-15 Mariia Syzareva (UKR)

Lisa Lezinska (FRA) 15-13 Nikoletta Korlat (UKR)

Venissia Thepaut (FRA) 15-5 Miriam Schreiber (SWE)

Semifinale: Alina Poloziuk (UKR) 15-2 Mariia Syzareva (UKR) / Lisa Lezinska (FRA) 4-15 Venissia Thepaut (FRA);

Finala: Alina Poloziuk (UKR) 12-15 Venissia Thepaut (FRA)

La ediția din acest an a Cupei Satu Mare – Memorial “Ecaterina Stahl, CS Satu Mare a participat cu trei sportive, Teodora Şofran fiind cea mai bine clasată - locul 14. Melissa Korossy a încheiat competiția pe locul 23, iar Diana Şuta pe locul 41. Floreta de la CS Satu Mare este pregătită de Dan Şuta, Arnold Izsaki, Attila File şi Eva Lengyel.