Juniori U15 | Sportivii de la CS Satu Mare au câștigat trei medalii la Campionatul Naţional de floretă

(6 voturi)

De joi și până duminică, la București a avut loc Campionatul Național de floretă rezervat speranțelor - juniori U15, competiție de la care delegația sătmăreană a echipei CS Satu Mare s-a întors acasă cu trei medalii, un argint la individual cucerit de Teodora Șofran și două medalii de bronz la echipe.

În competiția individuală, Teodora Șofran a avut un parcurs perfect până în finală, trecând fără probleme de fazele eliminatorii, în turul doi și semifinale a trecut cu același scor, 15-5, de sportivele de le Balestra, Paula Radu și Andreea Dincă, iar în marea finală a fost învinsă de Karina Vasile, tot de la Balestra, cu scorul de 15-8. Celelalte sportive de la CS Satu Mare care au tras la individual au obținut următoarele locuri: Maria Chiorean – locul 11, Diana Virag – locul 12 și Rebeca Draveczky – locul 20.

Vineri, în proba feminină pe echipe, CS Satu Mare (Teodora Şofran, Maria Chiorean, Diana Virag și Draveczky Rebeca) a cucerit medalia de bronz.

Concursul individual dedicat băieţilor a început sâmbătă dimineaţă, la start fiind prezenți 35 de floretişti, printre care și sportivii de la CS Satu Mare. Cel mai bun rezultat al sătmărenilor a fost obținut de Răzvan Nojea (locul 9), Nicolas Pop s-a clasat pe locul 10, Serghie Matei a terminat pe 16, iar Teofil Boitor nu a intrat pe tabloul de 16.

Duminică, în ultima zi a Campionatului Național a avut loc proba pe echipe la care au participat opt echipe, tinerii sportivi sătmăreni reușind să cucerească medalia de bronz.

Floreta de la CS Satu Mare este antrenată de: Attila File, Eva Lengyel, Dan Şuta, Arnold Izsaki.