Campionatul European de scrimă | Adam Macska - locul 50, iar Marton Szep - locul 56 Foto: Federația Română de Scrimă

(4 voturi)

Localitatea rusă Soci găzduiește în perioada 2-11 martie 2018 o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori.

În cadrul concursului de spadă masculin individual ce s-a disputat joi, 8 martie, s-au prezentat 91 de sportivi, România fiind reprezentată de patru sportivi, doi dintre aceștia fiind sătmăreni: Adam Macska (CSM Satu Mare), Marton Szep (CS Satu Mare), antrenor de Lehel Nagy.
Cel mai bun rezultat al delegației noastre în această probă a fost obținut de către Mihai Bigea. Legitimat la LPS Craiova, Mihai a fost eliminat în 32 și a terminat întrecerea pe locul 22. Ceilalți trei spadasini români s-au clasat pe următoarele poziții: Mihai Oprea (CSU Craiova) – locul 34, Adam Macska (CSM Satu Mare) – locul 50 și Marton Szep (CS Satu Mare) – locul 56.
Duminică, tinerii sportivi români vor trage în proba pe echipe: Macska (CSM Satu Mare), Marton Szep (CS Satu Mare), Mihai Oprea (CSU Craiova) și Mihai Bigea (LPS Craiova).