Rugby | CSM Știința Baia Mare a câștigat pentru a treia oară consecutiv titlul de campioană a României

(2 voturi)

CSM Știința Baia Mare își continuă dominația în rugbyul românesc.

Maramureșenii au cucerit astăzi al treilea titlu consecutiv de campioană, după ce au trecut în finala SuperLigii de CSA Steaua cu 11-3 (11-3). Militarii obțin medaliile de argint, la fel ca în 2019, la finalul unui sezon pe care însă l-au dominat.

CSA Steaua a început mai bine meciul disputat pe Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf, punând presiune pe maramureșeni încă din primele minute ale jocului. De altfel, primele 10 minute au fost singurele în care roș-albaștri au dominat, restul partidei, Baia Mare reușind să controleze tactic jocul.

Primele ocazii de a deschide scorul aparțin steliștilor, prin Hinckley Voavasa și apoi Ngoni Chibuwe, însă apărarea zimbrilor este fără greșeală. Bucureștenii concretizează minutele bune de joc având șansa de a deschide tabela, însă Ratu Taniela Maravunawasawasa ratează lovitura de pedeapsă din poziție centrală. În minutul 10, acesta reușește să transforme o nouă penalitate acordată de arbitrul Cristian Șerban și Steaua preia conducerea pentru prima dată în finala SuperLigii, 3-0.

În replică, Baia Mare mută jocul 22-ul stelist, iar în urma unei grămezi ordonate, Vlad Bocăneț deschide foarte bine la Helarius Kisting care pătrunde printre doi apărători și marchează primul eseu al întâlnirii, pe care nu-l transformă, 5-3 pentru zimbrii. Același Kisting reușește să fructifice încă două lovituri de pedeapsă, mărind ecartul pentru Baia Mare, care se desprinde la 11-3. Militarii forțează și ei marcarea de puncte, însă acțiunile lor se opresc de fiecare dată în apărarea adversă, nereușind practic să își mai treacă în cont nicio acțiune care să-i aducă aproape de buturile campionilor en-titre. Cele două echipe intră la pauză cu un jucător mai puțin, după ce Alexandru Savin și Revazi Dardzulidze sunt penalizați de arbitru pentru numeroase obstrucții în grămezile ordonate.

Jocul se reia de la scorul de 11-3 pentru Baia Mare, cu Steaua încercând la debutul părții a doua să repede evoluția din primele 10 minute ale meciului. Militarii încearcă în mai multe rânduri să străpungă apărarea zimbrilor, însă atât Bogdan Doroftei, cât și Vasile Bălan sunt opriți din șarjele lor. Mai mult, băimărenii mută iarăși jocul în 22-ul advers forțând marcarea unui nou eseu, însă de această dată roș-albaștrii se apără mai bine. În minutul 67, rămân în 14 jucători, după ce Alexandru Bucur vede cartonașul galben pentru placaj periculos, însă Steaua nu are puterea de a profita de acest avantaj. Încercă să se apropie de buturile adverse, însă atât Vlăduț Popa, cât și Matthew Tweddle sunt opriți în apropierea terenului de țintă. Steaua termină meciul în 22-ul zimbrilor, punând presiune și forțând eseul, însă nu găsește soluții pentru a marca. Astfel, scorul final rămâne 11-3, iar Baia Mare își trece în palmares un nou titlu de campioană, al cincilea în noul format al competiției.

Super Liga | Finala | CSA Steaua 3 - 11 CSM Știința Baia Mare (3-11)

Marcatori: Ratu Taniela Maravunawasawasa (1 lp)/Helarius Kisting (1 eseu, 2 lp);

Cartonașe galbene: Alexandru Savin (min. 39)/Revazi Dugladze (min. 39), Alexandru Bucur (min. 68);

Stadion: Arcul de Trimf (București);

Arbitri: Cristian Șerban (București), Radu Petrescu (București), Alexandru Eugen Ionescu (București);

Arbitrul nr. 4: Vlad Iordăchescu (București);

Observator comisar citare: George Paul Bărgăunaș (București);

Arbitru video: Emanuel Gorodea (Iași);

CSA Steaua: 1. Alexandru Savin, 2. Tudor Butnariu, 3. Vlad Bădălicescu, 4. Matthew Tweddle, 5. Bogdan Doroftei, 6. Moyake Kuselo, 7. Damian Strătilă, 8. Eseria Vueti (C), 33. Florin Surugiu, 10. Marawunawasawasa Ratu Taniela, 11. Ionuț Duitru, 12. Tnagimana Fonovai, 13. Vlăduț Popa, 29. Ngoni Chibuwe, 15. Vaovasa Hinckley;

Rezerve: 17. Ionuț Pîrvu, 2. Florin Bărdașu, 18. Vasile Bălan, 20. Cristi Boboc, 22. Sorin Pândichi, 28. Daniel Plai, 23. Tudor Boldor, 25. Robert Neagu;

Antrenori: Dănuț Dumbravă și Marcel Mihalache;

CSM Știința Baia Mare: 1. Constantin Pristăviță, 2. Octavian Cojocaru, 3. Revazi Dardzulidze, 4. Mate Dardzulidze, 5. Ștefan Iancu, 6. Florian Roșu, 7. Alexandru Alexe, 8. Alcesandre Kalmakhelidze, 9. Vlad Bocăneț, 10. Helarius Kisting, 11. Taliauli Sikuea, 12. David Feliuai, 13. Jason Tomane, 14. Alexandru Bucur, 15. Paul Popoaia;

Rezerve: 16. Alexandru Oancea, 17. Mihai Dico, 18. Omar Baliashvili, 8. Silviu Grădinaru, 20. Adrian Apostol, 21. Valentino Tofa, 22. Mihai Lămboiu, 23. Sione Fakaosilea;