Rugby | România, învinsă de Georgia în primul meci din Rugby Europe Championship 2019 Foto: Sportul Sătmărean

Rugby | România, învinsă de Georgia în primul meci din Rugby Europe Championship 2019

Evaluaţi acest articol
(5 voturi)

În prima partida a ediției 2019 din Rugby Europe Championship, Stejarii au cedat în derby-ul cu Georgia, 18-9.

După o primă repriză bună a echipei noastre, care a condus cu 6-3, în partea secundă Lelos a revenit pe tabelă cu două eseuri pe fondul unui joc echilibrat, oaspetii dovedindu-se mai pragmatici in privinta exploatarii situatiilor de a marca.

  • ”A fost un meci greu, noi am crezut in victorie, suntem singura echipa care le poate pune probleme georgienilor. Ei se pregatesc pentru Cupa Mondiala, dau tot ce au mai bun, insa si baietii nostri au luptat cu indarjire, mai ales in prima repriza. In a doua jumatate am facut niste greseli care ne-au costat si am dat astfel ocazia adversarilor sa marcheze eseu. A fost un meci dificil, a fost primul meci dupa un an greu, ne-am fi dorit un alt rezultat. Nu pot sa neg ca sunt trist, probabil ca noi toti, dar trebuie sa ne gandim la viitor, iar acest viitor, judecand dupa cum sunt tinerii jucatori de la echipa, va fi unul cu victorii frumoase”, a declarat la finalul meciului Marius Tincu.

Partida a inceput pe contre cu posesia apartinand mai mult georgienilor, care au mutat jocul in 22-ul nostru, dar defensiva Stejarilor a fost de netrecut. In replica Stejarii au beneficiat de o prima lovitura de pedeapsa, in ciuda distantei, 40 de metri fata de butul advers, Florin Vlaicu a deschis scorul, puncte care au dat un impuls elevilor lui Marius Tincu. 

Astfel, in urmatoarea perioada de joc Stejarii s-au aflat mai mult in 22-ul Georgiei, insa tabela de marcat a ramas neschimbata. Scapati din presiunea echipei noastre, oaspetii au beneficiat de o penalitate pe care Tedo Abzhandadze a ratat-o, in replica venind actiunea individuala a lui Ionel Melinte oprita in extremis la una dintre cele mai mari ocazii de eseu ale Stejarilor.

Florin Vlaicu avea ceva mai tarziu sa duca scorul la 6-0, moment din care pana la pauza Georgia a amenintat continuu terenul nostru de tinta, mai multe lovituri de pedeapsa jucate de acesta in margine si incursiunile inaitarii fiind insa oprite cu siguranta de apararea noastra; totusi Tedo Abzhandadze a reusit sa reduca diferenta dintr-o tentativa de tinta.

Partea secunda s-a reluat de la scorul de 6-3, cu Georgia extrem de insistenta, fapt care a dus la un eseu de penalizare si sanctionarea lui Valentin Calafeteanu, care a vazut cartonasul galben. In inferioritate numerica Stejarii au strans bine randurile si nu numai ca nu au primit puncte, dar au reusit chiar sa maseze adversarul in propria jumatate de teren.

In minutul 67 georgienii au initiat o actiune pe partea dreapta si Beka Gorgadze a dus faza pana la capat cu un eseu la colt, din pozitie dificila Tedo Abzhandadze irosind transformarea. Florin Vlaicu a mai punctat o data pentru Stejari si se parea ca vom putea obtine macar punctul bonus defensiv, dar Tedo Abzhandadze a stabilit scorul final dintr-o penalitate, o diferenta de scor poate prea mare fata de realitatea din teren.

Urmatoarea partida a Stejarilor va avea loc sambata, 16 februarie, la Botosani, acolo unde echipa noastra nationala va intalni Germania.

Rugby Europe Championship | România 9 - 18 Georgia (6-3)

Marcatori: Vlaicu-3lp/ eseu de penalizare, Gorgadze-e, Abzhandadze-2lp;

Cartonaș galben: Calafeteanu;

Stadion: Cluj Arena;

Arbitri: Sean Gallagher-George Clancy, Mark Patton (toți din Irlanda);

România: 1. Mihaita Lazar (Grenoble), 2. Otar Turashvili (Colomiers), 3. Andrei Ursache (Carcassonne), 4. Johan Van Heerden (Perpignan), 5. Marius Antonescu (Colomiers), 6. Mihai Macovei (Colomiers), 7. Adrian Ion (CSM Bucuresti), 8. Andre Gorin (Massy), 9. Valentin Calafeteanu (CSM Bucuresti), 10. Daniel Plai (Steaua Bucuresti), 11. Nicolas Onutu (CSM Bucuresti), 12. Florin Vlaicu (CSM Bucuresti), 13. Catalin Fercu(Timisoara Saracens), 14. Vladut Zaharia (Timisoara Saracens), 15. Ionel Melinte (Steaua Bucuresti);

Rezerve: 16. Ionel Badiu (Valence Romans), 17. Eugen Capatana (Timisoara Saracens), 18. Alexandru Gordas (CSM Bucuresti), 19. Dorin Lazar (Timisoara Saracens), 20. Viorel Lucaci (Steaua Bucuresti), 21. Florin Surugiu (Steaua Bucuresti), 22. Alexandru Bucur (Stiinta Baia Mare), 23. Vladut Popa (Timisoara Saracens);

Georgia: 1. Guram Gogichashvili (Racing 92), 2. Shalva Mamukashvili (Yenisey), 3. Beka Gigashvili (Grenoble), 4. Davit Gigauri (CSM Bucuresti), 5. Giorgi Nemsadze (Ospreys), 6. Beka Saghinadze (Aurillac), 7. Giorgi Tsutskiridze (Aurillac), 8. Beka Gorgadze (Bordeaux), 9. Vasil Lobzhanidze (Brive), 10. Tedo Abzhandadze (AIA Kutaisi), 11. Zurab Dzneladze (Lokomitivi Tblisi), 12. Giorgi Kveseladze (Armazi), 13. Merab Sharikadze (Aurillac), 14. Sandro Todua(Batumi), 15. Lasha Khmaladze (Batumi);

Rezerve: 16. Vano Karkadze (Aurillac), 17. Tornike Mataradze (Nevers), 18. Levan Chilachava (Montpellier), 19. Nodar Tcheishvili (Cornish Pirates), 20. Giorgi Tkhilaishvili (Batumi), 21. Gela Aprasidze (Montpellier), 22. Mirian Modebadze (AIA Kutaisi), 23. Giorgi Aptsiauri (Lokomotivi Tbilisi);

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter
StiriSM

E-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Lasă un comentariu

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii