Banner blato Livrare
Rugby | Stejarii au pierdut cu Germania, scor 41-38, în primul meci al Rugby Europe Championship Foto: Federația Română de Rugby

Rugby | Stejarii au pierdut cu Germania, scor 41-38, în primul meci al Rugby Europe Championship

Evaluaţi acest articol
(3 voturi)
Echipa naţională de rugby a României a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, la Offenbach cu scorul de 41-38 (20-24), de reprezentativa Germaniei, în primul meci al Rugby Europe Championship.
Stejarii au condus cu 24-6 și 38-20, însă de fiecare dată elevii lui Kobus Potgieter au avut puterea să revină, iar la final s-au impus cu rezultatul de 41-38. În urma acestui rezultat România obține doar punctul defensiv.
Partida a debutat cu o lovitură de pedeapsă concretizată de Florin Vlaicu însă primul sfert de oră a aparținut gazdelor care au întors rezultatul dintr-o penalitate și un dropgol, ambele reușite de Raynor Parkinson, mai mult chiar, Stejarii s-au vazut nevoiți să evolueze în 14 jucători dupa ce Jody Rose a văzut cartonașul galben.
În ciuda inferiorității numerice România a marcat două eseuri, Mihaiță Lazăr în urma unui mol, respectiv Jack Umaga după o acțiune frumoasă la mână, ambele încercări fiind transformate de Florin Vlaicu.
Stejarii s-au distanțat cu eseul lui Ionuț Dumitru, dar Germania a revenit și până la pauză ecartul în favoarea echipei noastre a scăzut la patru puncte. Un eseu de penalizare și un altul reușit de Jaco Otto după o intercepție urmată de o cursă solitară au fost reușitele Germaniei, după 40 de minute rezultatul fiind 24-20 în favoarea României.
După pauză, Raynor Parkinson a ratat o lovitura de pedeapsă de la mijlocul terenului, iar Stejarii au răspuns cu încercările lui Andrei Ursache și Ionuț Dumitru, Florin Vlaicu transformâd ambele reușite, 38-20.
Din păcate avea să fie ultimele puncte în contul echipei noastre, iar Germania cu o revenire senzațională a întors soarta partidei, Dasch Barber, Jaco Otto și Marcel Coetzee semnând eseurile prin care a fost stabilit rezultatul final, 41-38.

Rugby Europe Championship: Germania 41-38 Romania (20-24)
Stadion: Sparda Bank Hessen Stadium, Offenbach;
Arbitri: Maxime Chalon(Franta)-Mathieu Delpy(Franta), Alexandre Vallon(Franta);
Marcatori: Eseu de penalizare, Otto-2e, Barber-e, Coetzee-e, Parkinson-5tr,lp,dp r / M.Lazar-e, Umaga-e, I.Dumitru-2e, A.Ursache-e, Vlaicu-5tr, lp
Cartonaș galben: Rose;

Germania: 1. Julius Nostadt (Chambery), 2. Mika Tyumenev (Strasbourg), 3. Damien Tussac (Castres), 4. Eric Marks (La Rochelle), 5. Michael Poppmeier (Heidelberger RK), 6. Jaco Otto (Heidelberger RK), 7. Sebastian Ferreira (Heidelberger RK), 8. Jarris Els (Heidelberger RK), 9. Tim Menzel (Strasbourg), 10. Raynor Parkinson (Heidelberger RK), 11. Marcel Coetzee, 12. Carlos Soteras-Merz (TV Pforzheim), 13. Clemens Von Grumkow (SC Neuenheim), 14. Steffen Liebig (Heidelberg RK), 15. Harris Aounallah (Heidelberger RK);
Rezerve: 16. Dasch Barber (False Bay), 17. Jorn Schroder (Heidelberger RK), 18. Samy Fuchsel (Albi), 19. Timo Vollenkemper (Heidelberger RK), 20. Kehoma Brenner (Heidelberger RK), 21. Christopher Hilsenbeck (Colomiers), 22. Sean Armstrong (Heidelberger RK), 23. Jamie Murphy (Bridgend);

România: 1. Mihăiță Lazăr (C)(Castres), 2. Otar Turashvili (Colomiers), 3. Andrei Ursache (Carcassonne), 4. Valentin Popârlan (Timișoara Saracens), 5. Johan Van Heerden (Știința Baia Mare), 6. Viorel Lucaci (Steaua București), 7. Vlad Nistor (Albi), 8. Andrei Gorcioaia (Massy), 9. Florin Surugiu (Steaua București), 10. Jody Rose (Timișoara Saracens), 11. Stephen Shennan (Timișoara Saracens), 12. Florin Vlaicu (Steaua București), 13. Jack Umaga (Timișoara Saracens), 14. Ionuț Dumitru (Steaua București), 15. Cătălin Fercu (Timișoara Saracens);
Rezerve: 17. Constantin Pristăviță (Știința Baia Mare), 18. Alexandru Țăruș (Beziers), 16. Eugen Căpățână (Timișoara Saracens), 19. Ionuț Lucian Mureșan (Timișoara Saracens), 20. Dorin Lazăr (Timișoara Saracens), 21. Valentin Calafeteanu (CSM Bucuresti), 23. Luke Samoa (Știința Baia Mare), 22. Mădălin Lemnaru (Timișoara Saracens);

Media

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter
Valentin Păduraru

E-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Lasă un comentariu

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii