Banner blato Livrare
reborn

Judo | Emanuel Tar, vicecampion național la juniori U16

(2 voturi)

În perioada 12 – 14 noimbrie 2020, Poiana Brașov este gazda Etapei finale a Campionatului Național de Judo Individual juniori U16.

Vineri, în prima zi a competiției, sătmăreanul Emanuel Tar a obținut titlul de vicecampion național U16, la categoria 50kg, iar Paul Cîmpan s-a clasat pe locul VII, la categoria 55 kg, cu 3 victorii și 2 înfrângeri.

În primul meci, Emanuel Tar a trecut cu 10-0 de Iulian Cosma (Ploiești), meciul doi l-a pierdut în fața lui Iustin Rus, care a câștigat titlul național la această categorie, iar în duleul pentru locul doi l-a învins, tot cu 10-0, pe piteșteanul Ionuț Viscol.

Sâmbătă vor avea loc întrecerile la categoriile Feminin (-63kg, -70kg, +70kg) și Masculin (-60kg,-66kg,-73kg,-81kg,+81k), iar duminică, în ultima zi a competiției, vor avea loc întrecerile pe echipe.

La Campionatului Național de Judo Individual juniori U16, CSM Satu Mare participă în premieră cu o echipă alcătuită doar din sportivi sătmăreni.

Alături de antrenorul Marian Halas sunt prezenți următori judoka: Tar Emanuel (categ. 50kg), Pașca Nicholas (categ. 55kg), Cîmpan Paul (categ. 55kg), Codreanu Miguel (categ. 60kg), Codreanu Miguel (categ. 60kg), Ilie George (categ. 66kg), Ilie Antonio (categ. 81kg).