smarald tennis club

Handbal J3 | Derby spectaculos între LPS Satu Mare și ACS KKS Cămin I, echipele de pe primele locuri din Seria K

Sâmbătă, la prânz, Sala LPS Ectaterina Both” din municipiul Satu Mare a fost gazda derby-ului județean sătmărean din Seria K a Campionatului Național de junioare 3, LPS Satu Mare primind vizita fetelor de la ACS KKS Cămin.

Înaintea meciului direct de astăzi, handbalistele din Cămin pregătite de Belenyi Gabor erau pe primul loc în clasamentul Seriei K, la egalitate de puncte cu echipa pregătită de Alin Pop și Mărieș Ciprian, însă cu un golaveraj superior.

Sătmărenecele s-au impus la o diferență de opt goluri, 31-23, după ce la pauză LPS-ul avea un avantaj de două goluri, 12-10. Prima repriză s-a mers ”cap la cap”, cele două echipe trecând alternativ la conducere pe tabelă, la un gol diferență, iar pe final de repriză fetele de la LPS s-au distanțat la două goluri, 11-9, 12-10.

În schimb, pe parcursul reprizei secunde handbalistele LPS-ului au condus în permanență, 16-14, 19-17, 24-21, 30-22, iar la final s-au impus la o diferență de opt goluri, 31-23.

Cea mai bună marcatoare a meciului a fost Iulia Pop, care a marcat 9 goluri pentru LPS Satu Mare, în timp ce Szilágyi Reka și Bartha Hanna au cele mai bune marcatoare pentru ACS KKS Cămin I, cu câte 5 goluri.

În urma acestei victorii, LPS Satu Mare este liderul Seriei K, fiind singura echipă cu victorii pe linie în primele 7 etape (14 puncte), fetele de la ACS KKS Cămin I coboară pe locul secund, la egalitate de puncte (12) cu AHC VM Zalău, care astăzi a câștigat derby-ul sălăjean cu CSS Zalău (locul 4).

Etapa următoare, sâmbătă, 4 noiembrie, LPS Satu Mare va juca pe terenul echipei a doua a celor de la ACS KKS Cămin, iar ACS KKS Cămin I va avea un nou duel de foc, pe teren propriu, cu AHC VM Zalău.