Handbal J3 | LPS Satu Mare a învins CSM Satu Mare în derby-ul etapei și rămâne liderul seriei

(2 voturi)

Duminică dimineață, sala LPS ”Ecaterina Both” din Satu Mare a fost gazda derby-ului etapei a XVI-a din Campionatul Național de junioare trei dintre CSM Satu Mare și LPS Satu Mare.

Înaintea etapei de astăzi, sătmărencele pregătite de Ciprian Mărieș și Alin Pop erau pe primul loc în Serie L, iar fetele de la CSM pe locul 3, astfel că se anunța un meci disputat. CSM-ul a condus doar în debutul jocului, 2-0, după care fetele de la LPS au trecut în avantaj, 2-3 (min. 6) și au rămas la conducere până la finalul jocului.
La pauză, LPS-ul a avut un avantaj de trei goluri, 14-10, iar pe parcursul reprizei secunde handbalistele pregătite de Henrich Tamas s-au apropiat în câteva rânduri la un gol (17-18, 18-19), însă la final LPS Satu Mare s-a impus cu scorul de 26-23 și rămâne liderul seriei L, cu 29 puncte.
Tot în etapa de astăzi, etapă în care toate meciurile au fost câștigate de echipele oaspete, Atletik Satu Mare a fost învinsă de Marta Baia Mare, iar ACS KKS Cămin Satu Mare a pierdut la un gol, 19-20, duelul de pe teren propriu cu CSS 2 Baia Mare, după ce la pauză a avut un avantaj de trei goluri, 12-9.