Handbal J3 | LPS Satu Mare s-a impus în deplasare la CSS Zalău și rămâne liderul seriei

(1 Vot)

Sâmbătă după-amiază, echipa pregătită de Ciprian Mărieș și Alin Pop s-a impus fără probleme în deplasare la CSS Zalău și rămâne liderul seriei L din Campionatul Național de junioare 3.

Sătmărencele au câștigat la o diferență de șapte goluri, 30-23, la pauză intrând cu un avantaj de cinci goluri (17-12). Pentru LPS Satu Mare este a noua victorie din acest sezon competițional, sătmărencele au cea mai bună apărare din serie, doar 153 de goluri primite în cele zece etape, și au cel mai bun atac, cu 312 goluri marcate.

Etapa următoare, în derby-ul etapei și al seriei, LPS Satu Mare va primi vizita celor de la Marta Baia Mare (locul 2).

Tot astăzi, CSM Satu Mare s-a impus în deplasare la cealaltă echipă din Zalău - AHC VM Zalău - cu scorul de 21-18, iar în această seară, ACS Atletik Satu Mare s-a impus în derby-ul județean pe terenul fetelor de la ACS KKS Cămin Satu Mare, scor, 21-19, după ce la pauză gazdele conduceau cu un gol, 9-8.