Handbal | Patru jucătoare de la LPS Satu Mare convocate la lotul național de cadete

Evaluaţi acest articol
(3 voturi)

Federația Română de Handbal organizează în perioada 24-30 octombrie, la Râmnicu Vâlcea, o acțiune de pregătire centralizată a lotului național de cadete (jucătoare născute în anii 2008/2009).

Printre jucătoarele cele 42 de jucătoare convocate de antrenoarea Elena Moise se regăsesc și patru jucătoare de la LPS Satu Mare: Ariana Ionescu (extremă stânga), Maribel Filimon (inter stânga), Ioana Pop (centru), Mara Marghitaș (extremă dreapta). 

Lotul de jucătoare care va particpa la pregătirea centralizată de la Râmnicu Vâlcea a fost selectat în urma programului național ”Plan Talent”, care se adresează sportivelor născute în anii 2008/2009 și care s-a desfășurat în șapte locații diferite din țară. 

Handbalistele sătmărence au participat la la selecția organizată în Sala ”Lascăr Pană”din Baia Mare alături de sportivele din județele Maramureș, Sălaj, Cluj și Bistrița Năsăud.

Lotul național de cadete (2008/2009):

Portari: MARCU Maria Elena (CNE Rm. Vâlcea), VISATOVICI Nevena (Lic. Teoroetic Traian Vuia Reșita), COSEREA Pitiu Elena (CNE Sf. Gheorghe), ALBULESCU Sofia (CSM București), IONESCU Madalina (CSU Știința București), BRĂGARU Daria (CNE Rm. Vâlcea);

Extremă stânga: RĂDOI Riana Iulia (CNE Rm. Vâlcea), IONESCU Ariana (LPS Satu Mare), OROS Daria Cristina (CSM Corona Brașov), MAZILU Laura (ACS Lucian Bute Galați), ȘTEFAN Andreea Mihaela (LPS Slatina), CÂRCIUMARU Daria Maria (LPS Slatina);

Inter stânga: FILIMON Maribel (LPS Satu Mare), EȘANU Daria Maria (LPS Vaslui), ANDREI Maia (CSM Corona Brașov), ANCEREANU Adnana (ACS Lucian Bute Galați), VEGA Andreea Alessia (CS Chimia Râmnicu Vâlcea), LUPUIANU Sara (LPS Banatul Timișoara);

Centru: POP Ioana (LPS Satu Mare), DUMITRU Hannelore Raisa (CSM Corona Brașov), SÎRGHI Andra Rebeca (CNE Rm. Vâlcea), PETRACHE Maria (CSM Bucuresti), BALDOVIN Miruna (HC Dunarea Brăila), ROȘU Delia (CSM Ploiești);

Inter dreapta: TUNARU Amalia Elena (LPS Vaslui), STOICAN Agata (CSM București), RUSU Maria (CNE Rm. Vâlcea), CRĂCIUN Nicola (CSO Buhuși), MACOVEI Daria (LPS Vaslui), ANASTASIU Cristina Ioana (CNE Sf. Gheorghe);

Extremă dreapta: GRIGA Maria (Marta Baia Mare), ISTRATE Sara (CSM București), STARK Sara (CSU Știința București), LEFTER Diana Stefania (CNE Sf. Gheorghe), MARGHITAȘ Mara (LPS Satu Mare), BĂBEANU Stefania Gabriela (HC Dunărea Brăila);

Pivot: ECEA Ramona Maria (ACS Gloria 2018 Bistrița Năsăud), COSEA Daria (CNOPJ Iași), MANEA Roberta Giorgiana (CNE Sf. Gheorghe), FURTUNĂ Camelia (HC Omer Constanța), NAGY Alexandra (CSC Mosnița), CIOCHINARU Andreea (CSM Unirea Slobozia);

Antrenor principal: MOISE Elena;

Antrenor portari: IORDACHE Alina;

Kinetoterapeut: BUMB Diana.

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter
Valentin Păduraru

E-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Lasă un comentariu

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii