Banner blato Livrare

Handbal feminin | România a învins Macedonia de Nord și s-a calificat la Campionatul Mondial

(1 Vot)

Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat astăzi la Campionatul Mondial, după ce a învins reprezentativa Macedoniei de Nord, scor 35-20 (18-10).

În manşa tur din faza play-off a competiţiei, România s-a impus la o diferență de 11 goluri, 33-22 (15-11). În urma acestei duble victorii, România rămâne singura echipă din lume care a bifat toate ediţiile CM.

Campionatul Mondial de handbal feminin va fi organizat de Spania la finalul acestui an, în perioada 2 - 19 decembrie.

Din Europa, la evenimentul din decembrie din Spania au mai obținut calificarea țara gazdă, Țările de Jos, campioana en-titre, Norvegia, Franța, Croația și Danemarca, primele patru clasate de la Campionatul European de anul trecut.