Handbal feminin | Gyor ETO a câştigat Liga Campionilor. CSM Bucureşti, medalie de bronz Foto: Facebook.com/ehf.champions.league

(1 Vot)

Liga Campionilor în 2018 a fost cucerită, duminică, la Turneul Final Four de la Budapesta, de Gyor ETO, care a învins în finala competiţiei formaţia HC Vardar, cu scorul de 27-26 (9-9, 20-20), după prelungiri.

CSM Bucureşti a încheiat cu medalia de bronz, la fel ca în 2017, când ultimul act a avut acelaşi deznodământ.
Gyor ETO a câştigat al patrulea trofeu de Liga Campionilor, toate fiind obţinute cu Ambros Martin pe bancă, selecţionerul naţionalei României, care va antrena din sezonul viitor pe Rostov-Don.

În finala mică, tot duminică, s-a impus CSM Bucureşti în faţa celor de la Rostov-Don, scor 31-30 (19-14).
De asemenea, Cristina Neagu a încheiat competiţia cu titlul de golgeter (109 goluri marcate).
Din sezonul viitor, trei jucătoare din lotul HC Vardar - Andrea Lekici, Dragana Cvijici şi Jovanka Radicevici – vor evolua la CSM Bucureşti.
În 2016, CSM Bucureşti a cucerit trofeul, iar anul trecut a încheiat cu medaliile de bronz. Trei participări consecutive în F4 a înregistrat CSM Bucureşti.