Handbal masculin | Etapa 14 | CS ADEP Satu Mare 24 – 34 CSU Politehnica Timișoara Foto: Sportul Sătmărean

(2 voturi)

Handbaliștii de la ADEP Satu Mare au jucat astăzi, în sala LPS “Ecaterina Both” din Satu Mare, al treilea meci din returul Diviziei A, Seria B la handbal masculin.

Echipa antrenată de Dan Sebastian și Albert Kibedi a primit vizita ocupantei locului șapte, CSU Politehnica Timișoara, iar la finalul unui meci echilibrat doar în prima parte a reprizei întâi, oaspeții au câștigat la o diferență de zece goluri, 34-24.
Primele 15 minute ale meciului au fost echilibrate, cele două echipe trecând alternativ la conducere, la câte un gol diferență, însă din minutul 16 oaspeții s-au distanțat încet-încet (10-8, 11-9), ajungând în minutul 23 la un avans de șapte goluri, 17-10. La pauză s-a intrat cu scorul de 19-13 pentru timișoreni.

Începutul reprizei secunde a aparținut sătmărenilor care păreau că se pot apropia de Timișoara, însă după cele trei goluri consecutive care au redus din diferență (16-21) a urmat o perioadă fără gol pentru ADEP, iar oaspeții au profitat și s-au distanțat la 8, 9, 10 și chiar 12 goluri (32-20, min. 55). S-a terminat 34-24 pentru CSU Politehnica Timișoara, iar etapa următoare sătmărenii joacă în deplasare la HC Sibiu.

Divizia A, Seria B | Etapa 14 | ADEP Satu Mare 24 – 34 CSU Politehnica Timișoara (13-19)
Sala: LPS Ecaterina Both (Satu Mare);
Arbitri: R. Ardelean (BH) și M. Botez (AR);
ADEP Satu Mare: Cristian Jurj (8 goluri), Vlad Vaștag (5 goluri), Bogdan Mermeze (3 goluri), Rafael Strugureanu (2 goluri), Adrian Reșetar (2 goluri), Sergiu Varga (2 goluri), Vasile Mirică (1 gol), Paul Baros (1 gol), Daniel Marchiș, Adrian Iles, Marco Pop, Raul Mureșan, Benjamin Podină, Raul Marc, Grencze Krisztofer, Raul Pop
Antrenori: Dan Sebastian și Albert Kibedi;
CSU Politehnica Timișoara: Cătălin Furak (8 goluri), Szentpeteri Levente (7 goluri), Claudiu Șimicu (6 goluri), Marius Drăgănescu (4 goluri), Răzvan Trif (3 goluri), Bogdan Vișan (2 goluri), Alex Gurănescu (2 goluri), Andrei Vuia (2 goluri);
Antrenor: Lucian Vasilache;