Handbal feminin | România a învins Slovenia în al doilea meci la Campionatul Mondial Sursa foto: (c) FRH — Federația Română de Handbal Official / Facebook

Handbal feminin | România a învins Slovenia în al doilea meci la Campionatul Mondial

(10 voturi)
Naţionala de handbal feminin a României a învins astăzi, la Trier, reprezentativa Sloveniei, scor 31-28 (14-14), în cea de-a doua partidă din grupa A a Campionatului Mondial din Germania, şi este liderul grupei, cu 4 puncte.
Sute de fani români au încurajat tricolorele în disputa cu Slovenia, care în ziua precedentă învinsese Franţa şi era văzută, pe bună dreptate sau nu, ca o ”sperietoare”. A şi fost în primele 25 de minute, vedeta ei, Ana Gros având 8 goluri marcate până la pauză, în condiţiile în care marcase 9 în total cu Franţa (scor 5-1 şi 8-4).
Echipa României a fost timorată, nu şi-a găsit ritmul, s-a înghesuit cu jocul pe centru, de parcă extremele nu existau, iar decizia lui Ambros Martin de a începe cu Buceschi şi Dragut pe centru şi inter dreapta nu a fost cea mai inspirată pentru viteza necesară cu Slovenia, căreia nu i-a păsat de numele adversarei.
România a fost condusă în permanenţă în prima repriză şi a egalat, prin Neagu, abia în minutul 29, 13-13, iar la pauză a ieşit cu 14-14, după o luptă mai cerebrală pe final, mai ales în faza defensivă.
La reluare, România a preluat conducea în premieră, prin Pintea, 14-13, iar apoi s-a dovedit că pauza a fost un sfetnic bun. Buceschi s-a implicat mai mult la finalizare, 18-16 şi 22-21, iar meciul a curs cu Slovenia alergând după egalare, dar echilibrat (24-22, min. 47). Cristina Neagu avea deja 10 goluri, la fel ca şi Ana Gros, dar uralele fanilor români parcă le împingeau pe tricolore de la spate (25-23, min. 50).
Până la final a fost totul la intensitate, pe teren şi în tribune, însă bucuria a aparţinut României, care s-a impus în al doilea meci la CM din Germania, cu o repriză secundă excelentă cu Slovenia, şi este liderul grupei A, cu 4 puncte.

Pentru România au marcat Neagu 11 goluri, Pintea 6, Buceschi 5, Elisei Ardean 4, Udriştioiu 4, Geiger 1, iar din tabăra slovenă s-a remarcat Gros 10, Stanko 5.
În primul meci din grupa A, tricolorele au învins, sâmbătă, Paraguay, cu scorul de 29-17 (16-7).

Programul meciurilor din grupa A:
 - marți, 5 decembrie: Franţa – Paraguay, România – Spania, Slovenia – Angola;
- joi, 7 decembrie: România – Angola, Spania – Franţa, Paraguay – Slovenia;
- vineri, 8 decembrie: Angola – Paraguay, Spania – Slovenia, Franţa – România;

Lotul României este format din următoarele jucătoare: Denisa Dedu, Iulia Dumanska – portari, Valentina Elisei Ardean, Ana Maria Popa – extreme stânga, Cristina Neagu, Cristina Florianu, Gabriella Szucs – interi stânga, Eliza Buceschi, Mădălina Zamfirescu, Cristina Laslo- centri, Crina Pintea, Timea Tătar, Cynthia Tomescu – pivoţi, Melinda Geiger, Ana Maria Dragut – interi dreapta, Aneta Udriştoiu, Ana Maria Berbece – extreme dreapta.