Liga 5 | Vulturii Santău s-au impus pe terenul celor de la Gloria Moftinu Mare

(6 voturi)

Sezonul 2019/2020 al ligii a cincea sătmărene a început sâmbătă cu victoria la scor obținută de Olimpia Căuaş, 9-2 cu Dacia Supur, iar duminică, tot în Seria A, Vulturii Santău s-au impus pe terenul celor de la Gloria Moftinu Mare, scor 6-1.

Jocul a început cu o dominare teritorială a gazdelor, Emanuel Grecu deschizând scorul pentru Gloria în minutul 23, însă oaspeții au întors rezultatul în doar cinci minute, Marian Chiș marcând o dublă (min. 25 și 28) și stabilind scorul pauzei, 1-2. În repriza secundă, Vulturii au dominat jocul și au mai înscris de patru ori, același Marian Chiș a mai înscris de două ori (min. 55 și 79), Cătălin Contras a marcat pentru 5-1, iar Alin Stir a închis tabela cu cinci minute înainte de final (1-6) și echipa din Santău obține prima victorie a sezonului.

Etapa următoare, Gloria Moftinu Mare va juca în deplasare la Termala Dindești, iar Vulturii Santău vor juca pe teren propriu cu Olimpia Domănești.

Liga 5 | Seria A | Etapa 1 | Gloria Moftinu Mare 1 - 6 Vulturii Santău (1-2)

Marcatori: Emanuel Grecu / Marian Chiș (4), Cătălin Contras, Alin Stir;

Arbitru: Cherecheş Vasile, Sas Bogdan, Trella Zoran;

Observator: Dorca Marcel;

Gloria Moftinu Mare: Gabriel Boita - Sorin Hotca, Adam Dana, David David, Fekete Robert, Alexandru Fanca, Roland Bihari, Marius Micle, Emanuel Gretuc, Cuth Ioan, Mogyorosi Dezideriu;

Rezerve: Adrian Lasan, Alex Trunk, Viorel Oros, Kelemen Darius;

Vulturii Santău: Rozs Tamas - Ackerman Sandor, Martin Paul, Nyegran Mircea, Cătălin Contras (cpt.), Cătălin Uglai, Mihai Marius, Marian Chis, Cristian Petruț, Cseh Adrian, Ostatye Vlad;

Rezerve: Marian Mastan, Ciprian Uglai, Alin Stir;