Liga 5 | Victorie consistentă pentru Olimpia la primul meci pe teren propriu din retur

(5 voturi)

În această după-amiază, pe Stadionul Olimpia ”Daniel Prodan”, echipa Olimpia MCMXXI Satu Mare a câștigat primul meci disputat în acest an în fața propriilor suporteri, 8-1 cu Gloria Moftinu Mare.

Partida de azi a început cu un moment de reculegere în memoria foștilor arbitri și Olimpiști Otto Anderco și Carol Kuki.

Meciul, jucat în cadrul etapei a XI-a din Seria A a ligii a cincea sătmărene, a fost dominat în totalitate de jucătorii Olimpiei, care au înscris câte patru goluri pe repriză și au bifat astfel victoria cu cele mai multe goluri marcate din acest sezon.

Florin Puți cu o triplă și Nagy Leonard au fost marcatorii primei reprize, iar George Lăpușan, Marius Oprea, Călin Turșuc (penalty) și Răzvan Vonet au fost cei patru marcatori din repriza secundă. Singurul gol al oaspeților a fost marcat de Marian Florin, din penalty.

În urma victoriei de azi, Olimpia continuă să fie neînvinsă în sezonul 2018/2019 și este liderul Seriei A din Liga 5, iar etapa următoare sâmbătă, 20 aprilie, de la ora 15.00 va juca în deplasare la Termala Dindești.

Ca la fiecare meci de pe teren propriu al Olimpiei, lovitura de începere a jocului a fost dată de un suporter, iar astăzi Andrei Bretan a fost norocosul care a avut ocazia să trimită prima pasă către jucătorii Olimpiei.

La finalul jocului, conducerea echipei a anunțat că ”în cutia de donații de la intrarea în stadion s-a strâns suma de 593 lei!”

Liga 5 | Seria A | Etapa 11 | Olimpia MCMXXI Satu Mare 8 - 1 Gloria Moftinu Mare (4-0)

Marcatori: Florin Puți (3), Nagy Leonard, George Lăpușan, Marius Oprea, Călin Turșuc (penalty) și Răzvan Vonet;

Arbitru: Ovidiu Mazilu;

Asistenți: Zsigrai Cătălin, Pop Cristian;

Observator: Kalmar Iosif;

Olimpia MCMXXI Satu Mare: Adrian Crișan - Nagy Leonard, Răzvan Vonet, Călin Turșuc (cpt.), Gheorghe Filimon, Patrick Mitrașca, Denis Chivari, Marius Oprea, Ioan Cuth, Florin Puți, Sergiu Pop-Silaghi;

Rezerve: Vlăduț Duca, Bogdan Ile, Mihai Marius, George Lăpușan, Alex Tîrțiu, Mihai Sician, Srepler Erich;

Antrenor: Nelu Donca;

Gloria Moftinu Mare: Gabriel Boita - Fekete Robert (cpt.), Mogyorosi Dezideriu, Marian Florin, Marcel Cîmpan, Marius Micle, Heinrich Mark, Boor Zeno, Keker Matthias, Alexandru Fanca, Viorel Oros;

Rezerve: Vasile Vaida, David David, Khalifa Sami, Pavel Cut, Kelemen Darius;